Jubileusz 85-lecia Polskiego Radia Katowice

PAP / slo

Polskie Radio Katowice - jedna z najstarszych rozgłośni w Polsce - świętuje 85-lecie istnienia. We wtorkowych uroczystościach weźmie udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski. W niedzielę mszę w intencji radia odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

"Radio pozostaje niewątpliwie ważnym środkiem formowania człowieka - poprzez rzetelną informację, ciekawą publicystykę, dobre programy religijne i czas mądrej, godziwej rozrywki" - powiedział metropolita.

Nawiązując do genezy słowa "radio" (z łacińskiego radius - promień), arcybiskup mówił, że "radio - szczególnie takie, które pragnie pełnić misję społeczną i kulturotwórczą - staje się środkiem promieniowania prawdy, wzajemnego szacunku i pokoju".

Hierarcha podkreślił, że dziś środki społecznego przekazu, w tym radio, wpływają nie tylko na to, jak ludzie myślą, ale także o czym myślą.

"Można mieć nadzieję, że ten wielki, zbiorowy, trwający już od 85 lat wysiłek wszystkich współtworzących Radio Katowice przełoży się na obfite dobro poszczególnych mieszkańców i całej społeczności naszej śląskiej ojcowizny" - powiedział abp Skworc, wyrażając nadzieję, że rozgłośnia pozostanie radiem misyjnym. "Niech cieszy się naszym poparciem także poprzez radiowy abonament" - zaznaczył.

W niedzielę katowicka rozgłośnia została otwarta dla zwiedzających, w ramach Dnia Drzwi Szeroko Otwartych. Zaplanowano zwiedzanie budynku radia i spotkania z dziennikarzami - twórcami popularnych audycji.

Stacja Polskiego Radia w Katowicach zaczęła nadawać 4 grudnia 1927 r., jako czwarta rozgłośnia w kraju. Jej sygnałem stały się dźwięki uderzenia młotkiem w kowadło - to właśnie one były pierwszymi, jakie znalazły się na antenie 85 lat temu. Potem nadano transmisję mszy z kościoła katedralnego.

Pierwszy budynek rozgłośni znajdował się na przedmieściach Katowic. Nowy modernistyczny gmach, w którym radio mieści się do dziś, został oddany do użytku w sierpniu 1937 roku. Zastosowano w nim m.in. nowatorskie jak na ówczesne czasy rozwiązanie polegające na odizolowaniu studia od konstrukcji budynku.

Obecnie Polskie Radio Katowice to jedna z największych rozgłośni w kraju. Jej audycje przez całą dobę odbiera kilka milionów słuchaczy.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się kilka tygodni temu. Przed siedzibą rozgłośni odsłonięto ławeczkę-pomnik jej patrona Stanisława Ligonia - śląskiego pisarza, artysty i byłego dyrektora radia, autora popularnych przed wojną audycji: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela".

W ramach obchodów jubileuszu rozświetlono też historyczny napis "Polskie Radio Katowice", który po raz pierwszy pojawił się na elewacji gmachu 19 października 1937 r. Przetrwał tam tylko dwa lata; został zniszczony po wejściu wojsk hitlerowskich do Katowic na początku września 1939 r.

Lata II wojny światowej to okres przerwy w pracy radia. Powróciło na antenę 6 marca 1945 roku. Od tego momentu działa nieprzerwanie.

Powstały w nim tak popularne programy jak "Śląska Fala", "Radiowa Czelodka" oraz konkursy: ortograficzny - Ogólnopolskie Dyktando i gwarowy "Po naszymu, czyli po śląsku".

Zwieńczeniem rocznicowych obchodów będzie 7 grudnia otwarcie poświęconej radiu wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jubileusz 85-lecia Polskiego Radia Katowice
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.