Muzeum Auschwitz: otwarcie Centrum Edukacji możliwe już za 3 lata

(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Otwarcie siedziby nowoczesnego Centrum Edukacji przy Muzeum Auschwitz jest możliwe już za trzy lata - tak uważa dyrektor placówki Piotr Cywiński. Centrum ma powstać w budynku tzw. starego teatru, tuż za drutami byłego niemieckiego obozu Auschwitz I.

Muzeum przygotowuje się już do realizacji inwestycji; w ministerstwie kultury złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum powiedział, że jeśli środki zostaną przyznane, prace mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku. Muzeum wybrało też firmę doradczą, która je wesprze przy planowanych zamówieniach publicznych.

Adaptacja budynku na siedzibę muzealnego Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście kosztować ma ok. 26 mln zł.

Nowoczesna siedziba Centrum ma umożliwić rozwój jego działalności. Piotr Cywiński wielokrotnie zwracał uwagę, że jest to niezwykle ważne w czasie, gdy wypaczana bywa podstawowa prawda o Auschwitz. Podkreślał, że "Polska nie powinna zaniedbywać wyposażenia siebie we właściwe narzędzia edukacji, aby się temu przeciwstawić". Także resort kultury wielokrotnie bardzo pozytywnie oceniał ideę projektu, a jego realizację uważa za bardzo ważną i potrzebną.

Sprawa siedziby Centrum, powołanego w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, od lat nie mogła znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. W 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego, co pozwalało na start, ale wtedy zabrakło pieniędzy.

O wsparcie finansowe projektu do rządu wielokrotnie apelowała Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Niezależnie od tego pojawił się darczyńca, który był gotów sfinansować 75 proc. kosztów inwestycji, ale wówczas pojawiły się kłopoty z interpretacją regulacji ustawowych dotyczących spraw własnościowych. Ich rozstrzygnięcie zajęło rok. Choć budynek trafił ostatecznie w ręce Muzeum, to przedłużająca się procedura zniechęciła ofiarodawcę, który się wycofał.

Obecnie Muzeum jest przygotowane, by w każdej chwili rozpocząć prace. Dysponuje wszystkimi projektami. Brakuje jedynie pieniędzy.

Budynek tzw. Starego Teatru podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali w nim m.in. zapasy cyklonu B, przy pomocy którego mordowali ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum Auschwitz: otwarcie Centrum Edukacji możliwe już za 3 lata
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.