Benedyktyńskie Lato Muzyczne 2010
Benedyktyński Instytut Kultury zaprasza na cykl koncertów organizowanych w ramach Benedyktyńskiego Lata Muzycznego "Szukaj pokoju i idź z nim".
„Benedyktyńskie Lato Muzyczne” powstało z połączenia dwóch wydarzeń muzycznych odbywających się w opactwie tynieckim: Tynieckich Recitali Organowych kontynuowanych od 1972 roku oraz zapoczątkowanego w 2008 roku Festiwalu Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy.
Jak piszą organizatorzy: "Nowa formuła Festiwalu ma stanowić unikalną syntezę wartości najważniejszych i uniwersalnych, a wynikających z połączenia genius loci wzgórza tynieckiego z jego tysiącletnią historią, otwarciem na współczesne idee, potrzeby ludzi oraz szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego i tradycji benedyktyńskiej".
Tegoroczne motto „Szukaj pokoju i idź za nim” to słowa św. Benedykta z Prologu Reguły, ukazujące ostateczną perspektywę, roztaczającą się przed osobą wkraczającą na drogę życia klasztornego. Pokój jest centralną wartością benedyktyńską i ma charakter dynamiczny: nie jest czymś oczywistym i danym, ale wymaga aktywności, konsekwencji i wysiłku. Nie przekreśla to bynajmniej jego wartości – wręcz przeciwnie, czyni go szczególnie upragnionym i mile widzianym.
Podczas festiwalu będzie można posłuchać muzyki, która brzmiała lub brzmi nadal w klasztornych wnętrzach. A wszystko dzięki zaproszonym chórom żeńskiemu Mediae Aetatis Sodalicium z Rzymu i męskiemu z St. Florian, które zaprezentują najstarszy typ muzyki kościelnej, niezmiennie rozbrzmiewający w tynieckim klasztorze, czyli chorał gregoriański.
Polski Chór Organum wraz Zespołem Instrumentalnym Ricercar przedstawi antologię chóralnej muzyki polskiej od monodii pisanych w skalach gregoriańskich w XI i XII wieku, poprzez wokalną i wokalno-instrumentalną polifonię renesansu i baroku, z ducha cecyliańską muzykę schyłku XIX wieku, aż po dzieła kompozytorów współczesnych.
Dopełnieniem chorałowych propozycji Festiwalu będą występ belgijskiego zespołu Cannamella nawiązującego do muzycznej tradycji tamtejszych opactw benedyktyńskich oraz koncert Lorenzo Monteza OSB, mnicha-harfisty z opactwa Monte Cassino, klasztoru założonego przez samego św. Benedykta.
W sierpniu odbedzie się także część organowa Festiwalu, podczas której będzie można się zapoznać z różnymi szkołami europejskiego wykonawstwa organowego. Spoiwem i punktem kulminacyjnym tej części festiwalu będzie twórczość wielkiego Bacha, bo „do Bacha wszystko zmierza i wszystko bierze od niego początek”.
Skomentuj artykuł