Góralskie zespoły powalczą o Złote Ciupagi

PAP / drr

Kilkanaście góralskich zespołów z Polski i z zagranicy rywalizować będzie w Zakopanem o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Jubileuszowy 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpocznie się w piątek i potrwa tydzień.

Wśród zagranicznych uczestników konkursu będą górale z Bułgarii, Chorwacji, Cypru Północnego, Czech, Węgier, Macedonii, Rumunii i Rosji, a także grupa górali polskich z Kanady - poinformował organizator Biuro Promocji Zakopanego.

Zespoły ocenione zostaną w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Zwycięzców wyłoni międzynarodowe jury pod przewodnictwem muzykologa Bożeny Lewandowskiej.

DEON.PL POLECA

Festiwalowe atrakcje dostępne będą dla turystów i górali już od piątku, ale inauguracja imprezy nastąpi w niedzielę 25 sierpnia. Jak podkreślił organizator, w tym roku festiwal rozpocznie się nad Morskim Okiem, a nie - jak w latach ubiegłych - na Kasprowym Wierchu. Podczas uroczystego otwarcia zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się msza św. w kościele św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Goście festiwalu, poza występami konkursowymi, zobaczą i posłuchają także zespołów z indonezyjskiej Jawy i afrykańskiego Beninu. Wśród polskich grup, które w drodze Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu zakwalifikowały się na festiwal w Zakopanem będą: Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina, Zespół Regionalny Istebna z Istebnej oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa.

W programie imprezy znalazły się też m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert "Muzyka Łuku Karpat", "Koncert na Folkową Nutę", Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, którego patronem będzie podhalański malarz i muzykant, zmarły ponad pół roku temu Władysław Trebunia-Tutka. Zaplanowano także konferencję naukową "Folklor widowiskowy - źródła i ich artystyczne opracowanie".

Nie zabraknie warsztatów folklorystycznych, kiermaszu sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, wystaw, parady dorożek i orszaku weselnego.

"Misją najstarszego w Europie festiwalu folklorystycznego o formule konkursowej jest ukazywanie współczesnych zjawisk kultury ludowej oraz jej niezwykłego bogactwa. Festiwal od wielu lat z powodzeniem pełni funkcje edukacyjne, wychowawcze, archiwizacyjne, artystyczne oraz integracyjne. Wydarzenie to jest również największą imprezą, jaka odbywa się cyklicznie w stolicy Tatr" - napisał w informacji prasowej organizator.

Gospodarze festiwalu to dwa zespoły: Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Młode Klimki z Zakopanego.

Patronat nad imprezą objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. Festiwal dofinansowało Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda - "Złota Ciupaga". Później jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami, zgłosili potrzebę przeformułowania jego zasad. Opracowano nowy regulamin wyodrębniając trzy kategorie zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. W 1975 r. wprowadzono czwartą kategorię zespołów prezentujących folklor rekonstruowany, czyli odtworzony na podstawie literatury i zapisów archiwalnych. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.

Korzenie Festiwalu sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą "Święta Gór". Na Podhale zjechali wówczas artyści ludowi z Karpat, od Czeremoszu po Olzę. Ówczesny zjazd miał charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na "Tydzień Gór", a impreza odbyła się w Wiśle.

Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Od 1968 r., wraz z rozbudową programu, przyjął on nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Góralskie zespoły powalczą o Złote Ciupagi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.