Sacrum Profanum w rocznicę 11 września

Steve Reich (fot. Jeffrey Harmann / culture.pl)
culture.pl / ns

Krakowski festiwal - w tym roku święto amerykańskiego minimalizmu i 75. urodziny Steve'a Reicha - rozpocznie się w 10. rocznicę zamachu na nowojorskie wieże WTC.

Czołowi reprezentanci światowej muzyki współczesnej oraz wybitne gwiazdy sceny alternatywnej i rozrywkowej zaprezentują się międzynarodowej publiczności podczas tygodniowego święta muzyki najnowszej w Krakowie.

"The New York Times" okrzyknął go "największym z naszych żyjących kompozytorów", a londyński "The Guardian" argumentował: "Zaledwie kilku z żyjących kompozytorów może prawowicie twierdzić, że zmieniło bieg historii muzyki, a jednym z nich jest Steve Reich".

Począwszy od wczesnych utworów rozwój twórczości Reicha obejmuje nie tylko klasyczną muzykę Zachodu, ale także wpływy muzyki afrykańskiej, Dalekiego Wschodu, jazzu. Kompozytor, który w tym roku obchodzi 75. urodziny, będzie gościem specjalnym festiwalu Sacrum Profanum wraz z najznakomitszymi muzykami - wśród których nie zabraknie także wybitnych kompozytorów: Davida Langa, Julii Wolfe, Michaela Gordona i Beryl Korot, współautorki utworu "Three Tales", a prywatnie żony Steve'a Reicha - będzie świętował swój jubileusz.

W obecności Steve'a Reicha, który w utworze "Music for 18 Musicians" będzie towarzyszyć zespołowi Ensemble Modern w charakterze pianisty, pojawi się grono najważniejszych muzyków związanych z jego twórczością. Wystąpi m.in. uważany za jednego z czołowych światowych gitarzystów, Jonny Greenwood, związany z legendarnym zespołem brytyjskim Radiohead. Warto wspomnieć, że za utwór "Music for 18 Musicians" Reich zdobył w roku 1999 nagrodę Grammy.

Podczas koncertu zabrzmi także wstrząsające dzieło Reicha "Daniel Variations", napisane w hołdzie dla amerykańskiego reportera żydowskiego pochodzenia, który w 2002 roku zginął w rąk islamskich fundamentalistów w Pakistanie. Skomponowane w 2006 roku na zamówienie ojca okrutnie zamordowanego dziennikarza, dzieło wykorzystuje teksty z biblijnej Księgi Dawida, jak również słowa samego Daniela.

W programie 9. Sacrum Profanum, w ramach części "Modern Classic" (która odbędzie się w dniach 12-16 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej i Teatrze Łaźnia Nowa) znalazło się dziesięć koncertów stanowiących kapitalną retrospektywę dzieł stworzonych w różnych okresach twórczej aktywności kompozytora - wśród nich aż trzy koncerty w wykonaniu Ensemble Modern, stałego rezydenta festiwalu Sacrum Profanum.

Swoje monograficzne koncerty będą również mieli inni wybitni kompozytorzy nurtu minimalizmu: David Lang, Julia Wolfe, Michael Gordon, Terry Riley i John Adams. Festiwal po raz kolejny bazuje na światowej czołówce wykonawców i uznanych osobowości artystycznych.

W tym roku, po raz pierwszy festiwalowej publiczności zaprezentują się uznane amerykańskie zespoły muzyki najnowszej: Alarm Will Sound oraz Bang on a Can All-Stars.

Obok zespołów zza oceanu, jak co roku festiwal gościć będzie najwyżej cenione zespoły europejskie specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej m.in.: Klangforum Wien oraz Asko|Schönberg.

W ramach powołanego w tym roku nowego nurtu festiwalu - "Debuts" - wystąpi krakowski zespół złożony z młodych, zdolnych muzyków, Amadrums. Nowa inicjatywa ma na celu umożliwienie zaprezentowania się wchodzącym na rynek zespołom w kontekście wielkich sław muzycznych.

Muzycy zaproszeni do udziału w koncercie wybrali utwory, których autorskie opracowania przygotowują specjalnie na potrzeby wykonania podczas koncertu urodzinowego.

Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Aphex Twin, Adrian Utley (Portishead), Tom Verlaine (Television), Will Gregory (Goldfrapp), Leszek Możdżer, Envee i Pianohooligan. Na scenie wystąpi także sam Jubilat.

- 'Reich 75' to projekt, który zmienia oblicze festiwalu Sacrum Profanum - mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Od teraz, w jego finale dochodzić będzie do interesujących, często zadziwiających spotkań ikon współczesnej muzyki klasycznej z reprezentantami świata ambitnej rozrywki. To przedsięwzięcie przygotowywane tylko raz. I nigdy nie zostanie powtórzone.

Ponadto, podczas festiwalu zaplanowano kolejną odsłonę projektu "Made in Poland", zakładającego prezentację repertuaru polskich kompozytorów. Krakowskie Biuro Festiwalowe zamówiło u pięciu wybitnych kompozytorów polskich młodego pokolenia (Pawła Mykietyna, Agaty Zubel, Jagody Szmytki, Aleksandry Gryki i Wojciecha Ziemowita Zycha) nowe kompozycje inspirowane tekstami Czesława Miłosza.

Prawykonania nowych kompozycji projektu "Made in Poland-Miłosz Sounds" będą miały miejsce podczas pięciu festiwalowych koncertów. Projekt zakłada profesjonalną rejestrację utworów w warstwie dźwięku i obrazu we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

"Made in Poland-Miłosz Sounds" jest częścią projektu finansowanego w ramach Priorytetu Miłosz 2011 - Promesa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Prezentuje muzykę XX wieku i najnowszą, łączy muzykę poważną z innymi nurtami. Co roku program koncentruje się na twórczości kompozytorów z innego kraju lub grupy krajów. Jego rangę buduje udział - z jednej strony - najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną, z drugiej - gwiazd światowej sceny alternatywnej.

Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Zyskał też status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Został wpisany do oficjalnego kalendarza Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

W 2011 roku po raz pierwszy w historii amerykańską edycję festiwalu zapowiadał wspólny koncert muzyki Steve'a Reicha i Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowany w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, Alice Tully Hall nowojorskiego Lincoln Center.

Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowe magazyny muzyczne świata m.in. "Gramophone", telewizję "Mezzo" i "BBC Music Magazine", cieszy się uznaniem krytyków i publiczności.

Festiwalowe wydarzenia relacjonuje co roku ponad stu sześćdziesięciu dziennikarzy z Polski i zagranicy.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz.

Portal Culture.pl objął patronat nad wydarzeniem. Dokładny program i więcej informacji na stronie www.sacrumprofanum.com.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sacrum Profanum w rocznicę 11 września
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.