Szalone Dni Muzyki w Warszawie

(fot. culture.pl)
culture.pl / pz

To największe międzynarodowe wydarzenie muzyczne odkrywa nowe oblicze klasyki pokazując, że jest ona w stanie poruszyć każdego, niezależnie od jego wieku, stroju, fryzury czy statusu majątkowego.

Dzięki Orkiestrze Sinfonia Varsovia, w dniach od 29 września do 2 października 2011 r. festiwal po raz drugi zawita do Polski.

Czy muzyka klasyczna musi być zawsze poważna? Nic bardziej mylnego. Przez cztery jesienne dni Warszawa będzie pulsować takimi emocjami, jakie towarzyszą największym rockowym imprezom w Europie. Impulsem do wspólnego przeżywania muzyki będą jednak nie gitarowe riffy i transowe loopy, ale fantazje i preludia wielkich twórców przełomu XIX i XX wieku. Każdy będzie mógł poznać lub na nowo odkryć utwory Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego. Tych pięciu "Tytanów" to sztandarowe postaci tegorocznej edycji LES TITANS festiwalu "La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki", który na przełomie września i października będzie się odbywał na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz w ustawionym na placu Teatralnym namiocie koncertowym. Podczas ponad 70 koncertów, publiczności zaprezentuje się prawie 400 światowej klasy artystów, wśród nich m.in. dyrygenci Kazuki Yamada i Marc Minkowski, pianistka Etsuko Hirose, Kwartet smyczkowy Modigliani oraz węgierski zespół Muzsikàs.

"Kto powiedział, że Mozarta i Bacha nie można słuchać w T-shircie i wytartych jeansach?" - mówi René Martin, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu La Folle Journée. - "Pomysł na tę imprezę przyszedł mi do głowy, gdy byłem z dziećmi na koncercie U2. Widząc 35 tysięcy fanów zgromadzonych na stadionie pomyślałem: 'Dlaczego ci ludzie nie mieliby przyjść posłuchać muzyki klasycznej?' Nasz festiwal niesie takie same emocje jak koncert rockowy: zabawę, przyjemność i wspólne przeżywanie muzyki" - podkreśla René Martin.

Program każdego z Szalonych Dni Muzyki wypełni kilkadziesiąt niedługich, maksymalnie 45-minutowych koncertów, które będą się odbywać na kilku scenach równocześnie. Dzięki temu uczestnicy będą mieli pełną swobodę wyboru, tworząc indywidualny program festiwalu.

"Sto lat temu muzyka budziła tak samo gorące emocje jak dziś, a jej twórcy mieli status równy współczesnym gwiazdom estrady"- mówi Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia. "W utworach Mahlera, Straussa czy Szymanowskiego odbijają się ich osobiste dramaty, skomplikowane relacje uczuciowe, triumfy i porażki. Szalone Dni Muzyki to doskonała okazja, by się o tym przekonać i dać się ponieść emocjom tej muzyki." - dodaje Janusz Marynowski.

Podczas tegorocznego festiwalu uczestnicy, a zwłaszcza młodzi ludzie, mogą odkryć ile Ferenc Liszt miał wspólnego z Johnem Lennonem, co łączy Johannesa Brahmsa z Jimim Hendrixem oraz gdzie stykają się życiorysy Gustava Mahlera i Michaela Jacksona - i jak to wszystko łączy się i przenika w twórczości i pasji, jaką wyzwala muzyka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szalone Dni Muzyki w Warszawie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.