Trzy dni z Chopinem na zakończenie

PAP / drr

Recital Janusza Olejniczaka na Zamku Królewskim rozpocznie w niedzielę trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warszawskie imprezy zakończą Rok Chopinowski, który przyniósł w sumie ponad 4 tysiące wydarzeń związanych z życiem i twórczością genialnego kompozytora.

Niedzielny recital Janusz Olejniczak wykona na fortepianie Erard z 1838 roku. Będzie to pierwsza prezentacja historycznego instrumentu, który został zakupiony przez Narodowy Instytut Chopina w listopadzie ubiegłego roku.

W drugiej części wieczoru zgromadzona w filharmonii publiczność usłyszy napisany specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego cykl pieśni "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego. Swój najnowszy utwór muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.

Cykl pieśni Pendereckiego wykonają: sopran Wioletta Chodowicz, mezzosopran Agnieszka Rehlis, baryton Mariusz Godlewski oraz Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją samego kompozytora.

28 lutego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zostanie zaprezentowany m.in. powstały na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu utwór "L'Essence intime des choses" na głos i fortepian Huquesa Dufourta oraz projekt "Chopin Genius Loci" Włodzimierza Nahornego. Sekstet Nahornego zagra skomponowane przez muzyka utwory, które stanowią połączenie muzyki poważnej i jazzu.

"Monsieur Pichon" - utwór, w którym muzyka przeplata się z muzyką - stworzył dramaturg Salome Broussky na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu. Premiera spektaklu w stolicy Francji odbyła się w październiku ubiegłego roku.

W programie imprez przygotowanych na zakończenie Roku Chopinowskiego znalazł się również "Chopinowski finał dla dzieci". W niedzielę przed południem w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej rozpoczną się występy Białostockiego Teatru Lalek oraz Teatru Konsekwentnego, który przedstawi inscenizację wierszowanej powieści Michała Rusinka "Mały Chopin". Wydana w 2010 roku książka stanowi pierwszą napisaną w polskim języku historię o Chopinie skierowaną do najmłodszych.

Choć według urzędowego zapisu w metryce chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego, sam kompozytor podawał datę 1 marca i ta była uznawana za dzień urodzin kompozytora zarówno przez jego rodzinę i przyjaciół, jak i organizatorów obchodów tej rocznicy.

Organizowane przez m.st. Warszawę koncerty obejrzało blisko 240 tys. osób. Wśród imprez nawiązujących do postaci i twórczości Chopina znalazły się m.in.: najdłuższy grany przez młodych muzyków koncert "Najdłuższe urodziny", widowisko-spektakl teatru ulicznego AKT "Noc z Chopinem" i "Chopin na Krakowskim Przedmieściu" - cykl kilku koncertów w przestrzeni miejskiej.

Przez cały rok stolica przypominała, że dzieciństwo i młodość wybitny kompozytor spędził w Warszawie. Dlatego na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina rozwieszono plakaty z wizerunkiem Chopina i napisami "Witaj w moim mieście", a okolicach ulicy Tamka powstały murale przedstawiające Chopina. W kilkunastu miejscach w stolicy stanęły ławeczki, które po naciśnięciu guzika odtwarzają utwory Chopina.

Kulminacją roku Chopina był XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzy dni z Chopinem na zakończenie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.