Trzy dni z Chopinem na zakończenie
Recital Janusza Olejniczaka na Zamku Królewskim rozpocznie w niedzielę trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warszawskie imprezy zakończą Rok Chopinowski, który przyniósł w sumie ponad 4 tysiące wydarzeń związanych z życiem i twórczością genialnego kompozytora.
Niedzielny recital Janusz Olejniczak wykona na fortepianie Erard z 1838 roku. Będzie to pierwsza prezentacja historycznego instrumentu, który został zakupiony przez Narodowy Instytut Chopina w listopadzie ubiegłego roku.
W drugiej części wieczoru zgromadzona w filharmonii publiczność usłyszy napisany specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego cykl pieśni "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego. Swój najnowszy utwór muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.
Cykl pieśni Pendereckiego wykonają: sopran Wioletta Chodowicz, mezzosopran Agnieszka Rehlis, baryton Mariusz Godlewski oraz Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją samego kompozytora.
28 lutego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zostanie zaprezentowany m.in. powstały na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu utwór "L'Essence intime des choses" na głos i fortepian Huquesa Dufourta oraz projekt "Chopin Genius Loci" Włodzimierza Nahornego. Sekstet Nahornego zagra skomponowane przez muzyka utwory, które stanowią połączenie muzyki poważnej i jazzu.
"Monsieur Pichon" - utwór, w którym muzyka przeplata się z muzyką - stworzył dramaturg Salome Broussky na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu. Premiera spektaklu w stolicy Francji odbyła się w październiku ubiegłego roku.
W programie imprez przygotowanych na zakończenie Roku Chopinowskiego znalazł się również "Chopinowski finał dla dzieci". W niedzielę przed południem w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej rozpoczną się występy Białostockiego Teatru Lalek oraz Teatru Konsekwentnego, który przedstawi inscenizację wierszowanej powieści Michała Rusinka "Mały Chopin". Wydana w 2010 roku książka stanowi pierwszą napisaną w polskim języku historię o Chopinie skierowaną do najmłodszych.
Choć według urzędowego zapisu w metryce chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego, sam kompozytor podawał datę 1 marca i ta była uznawana za dzień urodzin kompozytora zarówno przez jego rodzinę i przyjaciół, jak i organizatorów obchodów tej rocznicy.
Organizowane przez m.st. Warszawę koncerty obejrzało blisko 240 tys. osób. Wśród imprez nawiązujących do postaci i twórczości Chopina znalazły się m.in.: najdłuższy grany przez młodych muzyków koncert "Najdłuższe urodziny", widowisko-spektakl teatru ulicznego AKT "Noc z Chopinem" i "Chopin na Krakowskim Przedmieściu" - cykl kilku koncertów w przestrzeni miejskiej.
Przez cały rok stolica przypominała, że dzieciństwo i młodość wybitny kompozytor spędził w Warszawie. Dlatego na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina rozwieszono plakaty z wizerunkiem Chopina i napisami "Witaj w moim mieście", a okolicach ulicy Tamka powstały murale przedstawiające Chopina. W kilkunastu miejscach w stolicy stanęły ławeczki, które po naciśnięciu guzika odtwarzają utwory Chopina.
Kulminacją roku Chopina był XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa.
Skomentuj artykuł