Polscy giganci nauki. Spotkasz ich na krakowskich Plantach

Wystawa "Giganci nauki" na krakowskich Plantach (fot. materiały prasowe IPN)
PAP/mk

Tadeusz Sendzimir nazywany był "Edisonem metalurgii", Jan Czochralski wynalazł metodę uzyskiwania monokryształów, która dała podwaliny elektronice, Stanisław Ulam był współtwórcą bomby wodorowej, a Rudolf Weigl stworzył pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi. Sylwetki 20. wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli wkład w rozwój cywilizacji, zobaczyć na wystawie otwartej na krakowskich Plantach.

Wystawa "Giganci nauki" (materiały prasowe IPN)

- Ekspozycja przypomina o postaciach, które miały niebagatelny wpływ na rozwój różnego rodzaju nauk, technologii. Z dorobku tych osób korzystamy do dzisiaj. Niektórzy z bohaterów tej wystawy są dobrze znani, np. Maria Skłodowska-Curie, ale zwiedzający poczytają tu też o naukowcach, o których mało kto pamięta - np. o Janie Czochralskim, który opracował metodę otrzymywania monokryształów, wykorzystywaną dzisiaj w telefonach czy tabletach - powiedział PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał.

DEON.PL POLECA

Infografiki na wystawę „Giganci nauki” opracowało Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prezentację stworzono w oparciu o pięciotomową publikację "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego, wydaną przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej.

20. Polaków oraz ich wpływ na rozwój cywilizacyjny prezentuje wystawa plenerowa "Giganci nauki", otwarta w niedzielę na krakowskich Plantach, w rejonie ulicy Reformackiej. Wystawa jest częścią szerszego projektu o takim samym tytule. Projekt ma także swoją stronę internetową gigancinauki.pl.

Ekspozycja na Plantach w Krakowie czynna będzie do 26 czerwca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy giganci nauki. Spotkasz ich na krakowskich Plantach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.