Polscy giganci nauki. Spotkasz ich na krakowskich Plantach
Tadeusz Sendzimir nazywany był "Edisonem metalurgii", Jan Czochralski wynalazł metodę uzyskiwania monokryształów, która dała podwaliny elektronice, Stanisław Ulam był współtwórcą bomby wodorowej, a Rudolf Weigl stworzył pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi. Sylwetki 20. wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli wkład w rozwój cywilizacji, zobaczyć na wystawie otwartej na krakowskich Plantach.
Wystawa "Giganci nauki" (materiały prasowe IPN)
- Ekspozycja przypomina o postaciach, które miały niebagatelny wpływ na rozwój różnego rodzaju nauk, technologii. Z dorobku tych osób korzystamy do dzisiaj. Niektórzy z bohaterów tej wystawy są dobrze znani, np. Maria Skłodowska-Curie, ale zwiedzający poczytają tu też o naukowcach, o których mało kto pamięta - np. o Janie Czochralskim, który opracował metodę otrzymywania monokryształów, wykorzystywaną dzisiaj w telefonach czy tabletach - powiedział PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał.
Infografiki na wystawę „Giganci nauki” opracowało Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prezentację stworzono w oparciu o pięciotomową publikację "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego, wydaną przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej.
20. Polaków oraz ich wpływ na rozwój cywilizacyjny prezentuje wystawa plenerowa "Giganci nauki", otwarta w niedzielę na krakowskich Plantach, w rejonie ulicy Reformackiej. Wystawa jest częścią szerszego projektu o takim samym tytule. Projekt ma także swoją stronę internetową gigancinauki.pl.
Ekspozycja na Plantach w Krakowie czynna będzie do 26 czerwca.
Skomentuj artykuł