Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Ułatwi sprawdzanie prawdziwych okazów
Polscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia! Ustalili, że pochodzące nawet sprzed kilku milionów lat skamieniałości promieniują. Badacze wierzą, że ta właściwość umożliwi im sprawdzenie, czy w światowych kolekcjach znajdują się nie prawdziwe okazy.
Naukowcy zbadali skamieniałości, dzięki spektrometrowi promieniowania gamma. Okazy pochodziły przede wszystkim z kolekcji Muzeum Geologicznego w Łodzi.
Polscy naukowcy odkryli, że skamieniałości promieniują
Skamieniałości pochodzą nie tylko z Polski, lecz także m.in z Maroko czy Francji. Naukowcy badali widma izotopów 238 i 235 oraz ich pochodnych - toru 238. Według ich ustaleń promieniowania skamieniałości wyraźnie się od siebie różniły. Mocniej promieniowały skamieniałości, które miały w sobie fosfor.
- Promieniowanie wydzielane przez badane przez nas okazy nie jest jednak szkodliwe - powiedział jeden z autorów artykułu na ten temat, dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
Według naukowców, badanie promieniowania skamieniałości można wykorzystać m.in. do rozpoznawania podrabianych okazów, w których specjalizują się np. Marokańczycy. Dzięki radiometrowi można także poszukiwać promieniowania sfosfatyzowanych okazów w kamieniołomach.
Źródło: wp.pl / kb
Skomentuj artykuł