Niezwykłe odkrycie na południu Argentyny

Niezwykłe odkrycie na południu Argentyny
Zdjęcie ilustracyjne (fot. vaeenma / depositphotos.com)

Do niezwykłego archeologicznego odkrycia doszło w Patagonii na południu Argentyny. Naukowcy podczas pracy odnaleźli czaszkę dinozaura, który stąpał po ziemi około 85 milionów lat temu - poinformowało BBC.

"Ten, który budzi strach" to przydomek nadany przez Mapuczy - plemię indiańskie Ameryki Południowej, zamieszkujące południowo-centralne obszary Chile i południowo-zachodnią Argentynę. Według naukowców ma on wiele wspólnego z rzeczywistością, dinozaur mierzył bowiem prawie 5 metrów, ważył do pięciu ton, posiadał ogromną czaszkę i potężnie umięśnioną szczękę.

DEON.PL POLECA"Podobnie jak tyranozaur, llukalkan był dwunożny, miał bardzo krótkie ramiona, ale w porównaniu do niego był o wiele mniejszy. Miał też krótkie rogi i malutkie palce" - przekazał portal BBC.

Sprawę wykopaliska skomentował Federico Gianechini, paleontolog z Narodowego Uniwersytetu San Luis w Argentynie:

"Wszystko wskazuje na to, że "ten, który budzi strach" miał lepszy słuch niż inne dinozaury, co przekładało się na jego umiejętności łowne. Dodatkowo, przy llukalkanie odnaleziono również innego, nieco mniejszego dinozaura, co zdarza się bardzo rzadko. Z pewnością byli to rywale, bo dzielili tę samą niszę ekologiczną. Być może nawet pożerali się nawzajem?".

Odkrycie, którego dokonali archeologowie, jest kolejnym wliczającym się w szereg najważniejszych znalezisk ostatniego dziesięciolecia na terytorium Argentyny. W 2014 roku odnaleziono szczątki dinozaura, który ważył mniej więcej tyle, co 14 dorosłych słoni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa

Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych...

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie na południu Argentyny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.