Niezwykłe odkrycie w Katalonii. Znaleziono obozowisko sprzed 60 tys. lat

Niezwykłe odkrycie w Katalonii. Znaleziono obozowisko sprzed 60 tys. lat
Fot. Stevica Mrdja / depositphotos.com
PAP / tk

Na terenie prowincji Barcelony w Hiszpanii naukowcy odkryli ślady obozowiska neandertalczyków sprzed 60 tys. lat. Eksperci poinformowali, że prawdopodobnie miejsce to zamieszkiwali neandertalscy myśliwi.

Autorzy badań sprecyzowali, że z pozostawionych śladów wynika, że obozowisko zajmowali neandertalscy łowcy zwierząt.

DEON.PL POLECAW trakcie dotychczasowych prac badawczych archeolodzy zabezpieczyli już pozostałości kości jeleni, a także licznych narzędzi z kamienia. Potwierdzono też, że na obozowisku znajdowało się co najmniej 15 miejsc przeznaczonych do spania.

Kierująca zespołem Gema Chacon potwierdziła, że odnalezione na stanowisku narzędzia dowodzą wysokiej wiedzy neandertalczyka i umiejętności łupania kamienia.

Archeolodzy z katalońskiego ośrodka badawczego wyjaśnili, że w trakcie prowadzonych w sierpniu br. wykopalisk w Abric Romani pozostałości obozowiska neandertalczyka odkryto na głębokości 10 metrów.

W skład 20-osobowego zespołu archeologów pracujących na stanowisku Abric Romani poza naukowcami z IPHES weszli też badacze z Uniwersytetu Rovira i Virgili (URV) w katalońskiej Tarragonie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Sesja i podejmowane na niej rozważania to próba odpowiedzi na pytanie, jak dziś odnaleźć się w Kościele. Jak być świadkiem Jezusa zmartwychwstałego, pomimo naszych grzechów i słabości, w Europie, w której „gaśnie nadzieja”, a Kościół...

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie w Katalonii. Znaleziono obozowisko sprzed 60 tys. lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.