VII edycja Festiwalu Wiosny w Poznaniu

(fot. festiwalwiosny.pl)
PAP / pz

Fiński choreograf Tero Saarinen będzie gwiazdą rozpoczynającego się 18 marca w Poznaniu VII Festiwalu Wiosny. Zgodnie z założeniem imprezy, polscy i zagraniczni artyści interpretują w jego trakcie dzieło "Święto Wiosny" Igora Strawińskiego.

Głównym wydarzeniem czterodniowego festiwalu, który zakończy się 21 marca, będzie występ zespołu założonego w 1996 r. przez światowej sławy fińskiego tancerza i choreografa Tero Saarinena.

- Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu Tero Saarinen Company zaprezentuje "Stravinsky Evening", dzieło składające się z dwóch baletów Strawińskiego: "Petrushka" i "HUNT". Międzynarodowa krytyka zgodnie sytuuje to przedstawienie Saarinena wśród najciekawszych interpretacji dzieł Strawińskiego - powiedziała rzeczniczka festiwalu Anna Kochnowicz.

DEON.PL POLECA

Saarinen poprowadzi też warsztaty dla tancerzy.

Festiwal otworzy występ Polskiego Baletu Narodowego, kierowanego przez Krzysztofa Pastora. Zespół przygotował odtworzenie dwóch historycznych choreografii utworu Strawińskiego - pierwszą, prapremierową z 1913 roku, Wacława Niżyńskiego i ważną dla rozwoju współczesnego teatru tańca choreografię Maurice Bejarta.

Wieczór, zatytułowany, "Święto Wiosny - Niżyński, Bejart" uzupełni panel dyskusyjny poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu, połączony z promocją dodrukowanych specjalnie na festiwal "Dzienników" Niżyńskiego.

Od dwóch lat w programie festiwalu pojawiają się elektroniczne interpretacje "Święta wiosny". Rok temu odbył się konkurs - jego zwycięzca, DJ Qlhead, przedstawi swój Koncert "Electro-Sacre" podczas obecnej edycji festiwalu.

Tradycyjnie imprezie towarzyszą zajęcia edukacyjne dla dzieci "Małe Święto Wiosny". Tym razem w nowo otwartej Concordii Design Poznań, odbędą się warsztaty filmowe i plastyczne, inspirowane dziełem Strawińskiego.

Pierwszy Festiwal Wiosny Fundacja Nuova zorganizowała w 2006 roku. Utwór Strawińskiego był dotychczas odczytywany w konwencji teatru butoh, z udziałem afrykańskich tancerzy, oraz poprzez spektakl z wykorzystaniem technologii 3D.

Premiera baletu Strawińskiego odbyła się w maju 1913 roku. Według krytyków, opowiadający o pogańskich, ludowych obrzędach dawnej Rusi utwór był pierwszym dziełem orkiestrowym, w którym dominującą rolę pełni rytm, a nie melodia. Obecnie na świecie jest wystawianych ponad 200 interpretacji "Święta Wiosny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

VII edycja Festiwalu Wiosny w Poznaniu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.