"Wyraźnie. W milczeniu" - Akademia Ruchu
Wyreżyserowany przez Wojciecha Krukowskiego performance na wolnym powietrzu otwiera cykl jesiennych wydarzeń kulturalnych na Węgrzech z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE.
Do udziału w widowisku warszawskiej grupy zostali również zaproszeni tancerze, performerzy i artyści plastycy węgierskiego Teatru Artus Studio.
"Wyraźnie. W milczeniu" to monumentalne przedsięwzięcie teatralne, którego przebieg sprawia, że widz staje się czynnym uczestnikiem i współtwórcą wydarzenia.
Produkcja zrealizowana została dotychczas z równym powodzeniem zarówno w Polsce (Warszawa - Sztuka Ulicy, Poznań - Festiwal Malta, Szczecin, Sejny etc.) jak i za granicą (między innymi: Frankfurt, Kijów, Carrara, Zilina, Targoviste).
Teatr Akademia Ruchu powstał w Warszawie w 1973 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Wojciech Krukowski. Od samego początku Akademia Ruchu znana jest jako "teatr narracji wizualnej" i "scena zachowań".
Akademia Ruchu jest grupą twórczą działającą na pograniczu różnych dyscyplin: teatru, sztuk wizualnych, sztuki performance i filmu. Cechy wspólne w procesie twórczym Akademii Ruchu to ruch, przestrzeń i przesłanie społeczne. Związane z tym jest przekonanie, że radykalizm artystyczny i przesłanie społeczne nie muszą się wykluczać.
Prace Akademii Ruchu w otwartej przestrzeni miasta mają charakter stałej, regularnej aktywności. Od 1974 roku ta warszawska grupa twórcza jest systematycznie obecna poza oficjalną sferą kultu sztuki - w przestrzeni "nieartystycznej": na ulicach, w domach mieszkalnych, w zabudowaniach przemysłowych i postindustrialnych.
Przełożyło się to na ponad 600 spektakli, zdarzeń i akcji ulicznych zespołu. Elementy codzienności wkraczają z kolei w praktyce Akademii Ruchu w "świętą" przestrzeń sztuki - na scenę czy do galerii - wzbogacając jej wizję antropologiczną, a niczego nie ujmując estetycznej.
Akademia Ruchu podczas swoich tournées występowała na znaczących festiwalach teatralnych w prawie wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Japonii (między innymi na Światowych Festiwalach Teatru w Caracas i Nancy, Festiwalu Kaaitheater w Brukseli, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Chicago, Festiwalu LIVE Art w Glasgow).
Akademia Ruchu zapraszana była również ze swoimi pracami do wielu galerii i miejsc pokazów sztuk wizualnych (między innymi na Documenta 8 w Kassel, Institute of Contemporary Arts ICA w Londynie, Museum for Contemporary Arts PS1 w Nowym Jorku, Museum of Modern Arts w Jokohamie).
Organizatorem przedstawienia w stolicy Węgier jest Instytut Polski, Ambasada RP oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.
Skomentuj artykuł