Czterokilometrowy słup pyłu, 89 tys. osób ewakuowanych. Ten wulkan może wybuchnąć jeszcze raz
![Czterokilometrowy słup pyłu, 89 tys. osób ewakuowanych. Ten wulkan może wybuchnąć jeszcze raz Czterokilometrowy słup pyłu, 89 tys. osób ewakuowanych. Ten wulkan może wybuchnąć jeszcze raz](https://static.deon.pl/storage/image/core_files/2024/12/10/0abae4ef59b238520d19af70c0f6fbf2/jpg/deon/articles-thumb-xlarge-breakpoint-default/czterokilometrowy-slup-pylu-89-tys-osob-ewakuowanych-ten-wulkan-moze-wybuchnac-jeszcze-raz.jpg)
W następstwie krótkiej erupcji wulkanu Kanlaon na wyspie Negros w środkowej części Filipin ewakuowano blisko 87 tys. osób - podały we wtorek lokalne władze. Popiół wulkaniczny pokrył rozległy obszar, rozciągający się na długości ponad 200 km. Władze przestrzegają przed możliwością wystąpienia ponownej "nagłej" erupcji.
- Po krótkotrwałym wybuchu wulkanu Kanlaon na wyspie Negros ewakuowano blisko 87 tys. osób. Popiół wulkaniczny pokrył obszar o długości ponad 200 km, a władze ostrzegają przed możliwością kolejnej erupcji.
- Wulkan Kanlaon wybuchł w poniedziałek, wznosząc czterokilometrowy słup pyłu. Popiół dotarł do prowincji Antique, oddalonej o ponad 200 km, a władze Filipin podjęły natychmiastowe środki zaradcze, w tym ewakuację ludności z zagrożonych obszarów.
- Po erupcji Kanlaon wprowadzono zakaz wstępu do strefy zagrożenia oraz godzinę policyjną w okolicach wulkanu. Filipiny, leżące w tzw. pacificznym pierścieniu ognia, regularnie doświadczają aktywności wulkanicznej i sejsmicznej.
Czterominutowy wybuch nastąpił w poniedziałek o godz. 15.03 (godz. 8.03 w Polsce). Z krateru położonego na wysokości 2435 m n.p.m. uniósł się w powietrze czterokilometrowy słup pyłu, a mieszanina płonącego popiołu, gazu i skał wulkanicznych stoczyła się po południowo-wschodnim stoku góry - poinformowały władze na konferencji prasowej. Popiół, niesiony przez silny wiatr wiejący w kierunku południowo-zachodnim, dotarł przez morze do oddalonej o ponad 200 km prowincji Antique.
Wybuchł wulkan na Flipinach. Kolejna erupcja wciąż możliwa
Urząd obrony cywilnej potwierdził, że masowe ewakuacje przeprowadzono w trybie pilnym w miastach i wioskach położonych w pobliżu zachodnich i południowych regionów Kanlaon, w tym w mieście La Castellana w prowincji Negros Occidental, gdzie z 6-kilometrowej strefy zagrożenia trzeba było przesiedlić prawie 47 tys. osób. Dotychczas nie odnotowano ofiar w ludziach ani szkód materialnych.
Państwowe służby sejsmologiczne oznajmiły we wtorek, że zakaz dostępu obywateli do tzw. strefy stałego zagrożenia o promieniu 4 km musi być utrzymany, ponieważ wciąż możliwa jest "nagła i bardziej wybuchowa erupcja" Kanlaon.
To jeden z 24 aktywnych wulkanów w archipelagu
W okolicach najbardziej dotkniętych skutkami aktywności wulkanu zamknięto szkoły i wprowadzono godzinę policyjną. Odwołano także część lotów. Filipiny leżą w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie, w której znajduje się ponad połowa wszystkich wulkanów świata. Dochodzi tam do częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Kanlaon jest jednym z 24 aktywnych wulkanów w tym archipelagu. Do poprzednich wybuchów tego wulkanu doszło m.in. w czerwcu i wrześniu br.
PAP / mł
Skomentuj artykuł