"Donald Trump poddał się Putinowi". Oburzenie po rozmowie ws. Ukrainy

"Donald Trump poddał się Putinowi". Oburzenie po rozmowie ws. Ukrainy
Prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
PAP / tk

Europejskie państwa wspierające Ukrainę zareagowały szokiem i oburzeniem na rozmowę prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem; Marko Mihkelson z estońskiego parlamentu nazwał środę "czarnym dniem w historii Europy" - przekazał w czwartek portal Politico.

Trump najpierw zadzwonił do wroga, potem do sojusznika

- Nie przebierajmy w słowach na temat tego, co to oznacza: kapitulacja interesów Ukrainy i naszych, jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji - ocenił amerykański senator Adam Schiff, cytowany przez Politico. - Prezydent Trump zadzwonił do naszego wroga, zanim zadzwonił do naszego sojusznika - podkreślił deputowany.

Trump powiedział w środę, że rosyjski przywódca Władimir Putin i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyrazili pragnienie pokoju w rozmowach telefonicznych z nim. Nakazał najwyższym rangą urzędnikom USA rozpoczęcie rozmów w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Administracja USA podała w wątpliwość możliwość odzyskania przez Ukrainę terytoriów okupowanych przez Rosję.

- Niezależność i integralność terytorialna Ukrainy (to sprawy, które) nie podlegają dyskusji w chwili rozpoczęcia rozmów pokojowych - podkreśliła z kolei Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji. - Naszym priorytetem musi być teraz wzmocnienie Ukrainy i zapewnienie jej solidnych gwarancji bezpieczeństwa - zadeklarowała.

DEON.PL POLECA


"Czarny dzień w historii Europy"

Jej rodak, przewodniczący komisji spraw zagranicznych estońskiego parlamentu Marko Mihkelson, zauważył, że rozmowa Trumpa z Putinem "może przejść do historii jako czarny dzień Europy". Wezwał jednocześnie przywódców w Europie do "wzięcia własnego losu w swoje ręce".

Także były brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly skrytykował strategię negocjacyjną Trumpa, mówiąc, że "rozpoczęcie negocjacji od ustalenia, z czego jedna ze stron powinna zrezygnować, nie jest dobrym posunięciem".

Portal zauważył, że "bardziej pozytywnie" rozmowę ocenił minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. "Przez trzy lata żyliśmy w cieniu wojny i przez trzy lata mieliśmy nadzieję, że wojna się skończy. Dzisiaj, dzięki rozmowie telefonicznej Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, zrobiliśmy duży krok w stronę spełnienia tej nadziei" - napisał polityk w mediach społecznościowych.

Trump poddał się Putinowi

"Pozwalanie Rosji na ataki na Ukrainę we współpracy m.in. z Koreą Północną, a następnie sprzedawanie Ukraińców, przystając na utratę części ich terytorium, pokazuje, że prezydent USA Donald Trump poddał się Władimirowi Putinowi w sprawie Ukrainy" - ocenił na platformie X były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

Czy mogą zakończyć się sukcesem igrzyska śmierci Xi i Putina? Na co głosujemy w konkursie Eurowizji? Co mąż stanu ma pod kapeluszem?

Jest i taki sposób opanowywania spraw międzynarodowych: wejść w szczegóły, w których zawiera...

Skomentuj artykuł

"Donald Trump poddał się Putinowi". Oburzenie po rozmowie ws. Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.