E-handel ciągle bez koniecznych regulacji
Urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej, które podejmują próby ściągania należności z obszaru e-handlu, nie mają wystarczającego oparcia w przepisach prawa - wynika z ustaleń NIK, zawartych w raporcie przesłanym do Sejmu.
W opinii NIK działania legislacyjne, podejmowane przez Ministerstwo Finansów, zakończyły się połowicznym sukcesem: znowelizowano ustawę skarbową. Wciąż nie wprowadzono jednak zmian w Ordynacji podatkowej, umożliwiających szybką i skuteczną identyfikację podatników działających w internecie.
Służby skarbowe i celne podejmują doraźne akcje w oparciu o samodzielnie tworzone programy wyszukiwawcze. NIK odnotowuje stały, znaczący wzrost liczby prowadzonych kontroli. W przypadku urzędów kontroli skarbowej kontrole e-handlu stanowiły 1,2 proc. wszystkich kontroli w 2007 roku, w 2008 - blisko 2 proc., a w I połowie 2009 - już niemal 3 proc.
Urzędy, które podejmują działania, napotykają na dwa zasadnicze problemy: brak odpowiedniego sprzętu komputerowego i nieograniczonego dostępu do internetu oraz ograniczenie dostępu do danych pozwalających zidentyfikować osoby zaangażowane w e-handel - wskazuje NIK w swojej ocenie tej sfery rynku.
Skomentuj artykuł