Inflacja idzie w górę. Będzie drożej

Inflacja idzie w górę. Będzie drożej
pl.depositphotos.com
rp.pl/dm

Inflacje w Polsce idzie w górę. Od około dwóch lat jest ona napędzana głównie przez rosnące ceny usług. Przyspiesza również wzrost cen towarów, w tym żywności. 

O sprawie informuje „Rzeczpospolita”.

W najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć nawet 4 proc. - to wstępny szacunek dane GUS. Obecnie koronawirus w znaczącym stopniu steruje cenami. Jak podaje „Rz” w marcu kołem zamachowym inflacji były ceny usług administracyjnych np. wywozu śmieci, a także ceny usług, których koszty wzrosły w związku z pandemią (m.in. zabiegi stomatologiczne, usługi fryzjersko-kosmetycznych). 

Jako źródło większego do oczekiwań wzrostu inflacji w marcu wymienia się także m.in. wzrost cen usług telekomunikacyjnych oraz opłat radiowo-telewizyjnych.

DEON.PL POLECA

Ceny towarów wzrosły w marcu o 1,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 1 proc. w lutym. Jako efekt podaje się podwyżkę cen ropy naftowej na globalnych rynkach, co jest również związane z załamaniem się cen tego surowca przed pandemią.

Paliwa na polskich stacjach benzynowych były w marcu o 7,6 proc. droższe niż przed rokiem. Tymczasem jeszcze w lutym były o 3,7 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Jak podaje „Rz”, z drugiej strony inflację w kategorii towarów w ryzach trzymają ceny żywności. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na globalnym rynku żywności, jest to jednak prawdopodobnie cisza przed burzą. Jak podaje Agencję ONZ ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO), w marcu w marcu wskaźnik cen surowców żywnościowych wzrósł pod raz dziewiąty z rzędu.

Sytuacja ta od trzech do sześciu miesięcy ma się przełożyć na ceny w Polsce. Nie należy oczekiwać jednak raptownego wzrostu cen żywności. Jak podają analitycy PKO BP wzrost cen towarów z tej kategorii będzie stopniowo przyspieszał, aż pod konie roku sięgnie ok. 3 proc., co dołoży do inflacji ogółem ok. 0,7–0,8 pkt proc.

Jak podaje „Rz”, w górę pójdą również ceny jaj, a na ich wzrost będzie miało wpływ wycofywanie z rynku niosek z chowu klatkowego na rzecz tych z bardziej humanitarnych hodowli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Inflacja idzie w górę. Będzie drożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.