IO: Montgomery powtórzył osiągnięcie trenera

Kanadyjski skeletonista Jon Montgomery zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich. Drugie miejsce, ze stratą zaledwie siedmiu setnych sekundy, zajął Łotysz Martins Dukurs. Brąz wywalczył Rosjanin Aleksander Tretjakow.

Przed czterema laty w olimpijskiej rywalizacji w skeletonie triumfował Kanadyjczyk Duff Gibson. W Whistler złoty medal zdobył Montgomery, którego trenerami są Will Schneider i... Gibson.

30-letni Montgomery zapewnił sobie zwycięstwo w igrzyskach dopiero w ostatnim, czwartym ślizgu. W klasyfikacji łącznej wyprzedził o zaledwie siedem setnych sekundy dotychczasoweogo lidera, mistrza Europy Łotysza Martinsa Dukursa. Ponad sekundę do Kanadyjczyka stracił brązowy medalista Rosjanin Aleksander Tretjakow.

Na torze w Whistler Montgomery jeździł bardzo pewnie i równo. Różnica w czasach w jego ślizgach wyniosła 0,4 s. Jeszcze bardziej regularny był Dukurs, który jednak nie wytrzymał ciśnienia i w czwartej próbie zaprzepaścił szansę na złoto. Łotyszowi nie pomogło największe doświadczenie, bowiem trenuje od 1998 roku. Zresztą chyba nie miał wyjścia, gdyż jego ojciec Dainis jest menedżerem na torze lodowym w Siguldzie.

Czwarte miejsce zajął brat Martinsa, Tomass Dukurs. Z trzeciem Tretjakowem, który w poprzednich igrzyskach był dopiero 15., przegrał 0,38 s.