"Jednoczymy Kraków dla dzieciaków!" – hasło finału WOŚP pod Wawelem

"Jednoczymy Kraków dla dzieciaków!" – hasło finału WOŚP pod Wawelem
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

"Jednoczymy Kraków dla dzieciaków!” pod takim hasłem odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Z Rynku Głównego na Powiśle przejdzie w niedzielę kolorowy korowód z łodziami, żaglówkami i innymi elementami nawiązującym do idei rejsu.

 

W Krakowie kwestować będzie ponad dwa tysiące wolontariuszy i działać kilkuset kolejnych ochotników skupionych w ośmiu działających niezależnie od siebie sztabach WOŚP. Około 300 puszek na datki już stoi w firmach, instytucjach, sklepach oraz punktach usługowych.

Najmłodszy krakowski wolontariusz urodził się w maju 2019 roku, najstarszy ma 82 lata.

"Żadne inne wydarzenie w Polsce nie wyzwala tak wiele dobrej energii w ludziach jak finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mam na myśli zarówno wolontariuszy, jak i tych wszystkich, którzy wrzucają datki do puszek" - mówił w środę podczas konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podkreślił, że zbiórka na rzecz WOŚP przynosi wymierne efekty dla całego społeczeństwa, bo to, co robi WOŚP jest transparentne i "należy do rzeczy wyjątkowych". "Wiele sprzętu, którego nigdy inaczej by nie było, jest dzięki WOŚP, dlatego zachęcam do przyłączenia się do tej akcji" - apelował Jacek Majchrowski.

Prezydent Krakowa przekaże na licytację na rzecz WOŚP dwa ceramiczne kubki nawiązujące stylistyką do kubków używanych w PRL-owskich mlecznych barach, które zostały wykonane na 70-lecie Nowej Huty. Na aukcjach będzie można wylicytować m.in. nocleg w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, fortepian przekazany przez Grzegorza Turnaua, rysunek Andrzeja Mleczki z indywidualną dedykacją, astrolabium od rektora UJ, samochód elektryczny Fiat 500, zabytkowy motocykl WFM z 1963 r. odbudowany przez grupę miłośników motoryzacji, model 500-letniego dzwonu Zygmunta i insygnium od przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, karnety na krakowskie festiwale oraz dzień w roli reportera na 13. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Jak mówił szef sztabu WOŚP, działającego przy "Gazecie Krakowskiej" Piotr Błoński od piątku do niedzieli w Krakowie w różnych miejscach odbędzie się około stu wydarzeń m.in. koncerty rockowe i shanties, MotoOrkiestra przed Centrum Handlowym M1, kąpiel krakowskich morsów na Bagrach, zawody kajakowe na torze przy ul. Kolnej. Bieg Wielkich Serc na Bulwarach Wiślanych oraz już w sobotę impreza w Centrum Handlowym Serenada.

"Zapraszamy na organizowany po raz pierwszy Wielki Pochód Świątecznej Pomocy" – powiedział Błoński. Zbiórka na Rynku Głównym o godz. 14.30. "O godz. 15.00 ruszymy, a w zasadzie przepłyniemy symbolicznie na Powiśle. Będą z nami żaglówki, łodzie, osoby tańczące, orkiestry. Zapraszamy każdego: przynieście serducha i transparenty" - zachęcał.

Na Powiślu powstanie orkiestrowe miasteczko, gdzie będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz zaopatrzyć się w gadżety 28. Finału WOŚP. Będzie można także zarejestrować się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS i oddać krew. O godzinie 16 na scenie rozpocznie się koncert, podczas którego zagrają: Tabu, SKA Petarda, Prawda, Marysia Starosta i zespół Nocny Kochanek.

O godz. 20.00 wysłane zostanie "Światełko do nieba", ale nie będzie to pokaz pirotechniczny. Organizatorzy apelują o przyjście nad Wisłę z zimnymi ogniami.

Jak wyjaśnił Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego koncert WOŚP w Krakowie został przeniesiony na Powiśle, bo "gdzie jak nie nad Wisłą można złapać wiatr w żagle". Ma to też związek z decyzją o odciążeniu od imprez masowych Rynku Głównego.

Wartość sprzętu zakupionego do tej pory dla krakowskich szpitali oraz innych instytucji przez WOŚP to niemal 33 mln zł, tylko w 2019 r. dzięki krakowskiemu graniu na konto WOŚP wpłynęło 2 mln 113 tys. zł.

"Od 28 lat otrzymujemy dzięki WOŚP różne sprzęty. Z roku na rok ta skala pomocy rośnie. To akcja o bardzo wzniosłym celu: pomocy najsłabszym. My jako szpital wyspecjalizowany dostajemy najlepszy sprzęt, z najwyższej półki" – powiedział dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu prof. Krzysztof Fyderek. Dodał, że tylko w zeszłym roku placówka otrzymała sprzęt o wartości ok. 3 mln m.in. endoskopy, kardiomonitor, mogący pracować w środowisku rezonansu magnetycznego, ogrzewacze. W tym roku szpital chciałby dostać m.in. aparaty USG, echokardiograf oraz sprzęt do banku krwi.

Szczegóły dotyczące krakowskiego finału WOŚP są umieszczone na stronie www.wosp.krakow.pl .

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jednoczymy Kraków dla dzieciaków!" – hasło finału WOŚP pod Wawelem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.