Katastrofalne pożary w USA i Brazylii. Płoną największe bagna świata, ewakuowano tysiące osób

Pożar największych bagien na świecie w Pantanalu. Fot. PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
PAP / jh

Katastrofalne pożary ogarnęły USA i Brazylię, niszcząc budynki i zmuszając tysiące osób do ewakuacji. Rekordowe temperatury powietrza przyczyniają się do rozprzestrzeniania się ognia, który objął największe bagna świata w Pantanalu. Zagrożone są rzadkie gatunki zwierząt, co stanowi poważne wyzwanie lokalnych ekosystemów.

Apokaliptyczne Pożary: zagrożone ekosystemy Pantanalu

Pantanal, obejmujący obszar 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, leży głównie w kotlinie o tej samej nazwie w Brazylii, z niewielkimi częściami w Boliwii i Paragwaju. Od początku tego roku do 23 czerwca zarejestrowano tam 3262 pożary, co stanowi rekord w historii notowań, rozpoczętych w 1998 roku. Jest to aż 22 razy więcej niż w tym samym okresie w roku 2023. Poprzedni rekord pochodził z 2020 roku, kiedy to odnotowano 2354 pożary w pierwszej połowie roku.

Brazylijski Krajowy Instytut Badań Przestrzennych (INPE) w raporcie z wtorku podkreśla, że częstotliwość pożarów w Pantanalu wzrasta pod wpływem zmian klimatycznych, co przyspiesza dalsze zmiany klimatu w regionie. Pożary pojawiają się również znacznie wcześniej niż w poprzednich dekadach, podczas gdy doroczna susza zwykle rozpoczynała się w sierpniu i trwała do października. Pantanal, będący siedliskiem tysięcy rzadkich gatunków zwierząt i 180 gatunków ptaków wędrownych, stoi teraz w obliczu jeszcze większego zagrożenia.

Kalifornia w ogniu

Równocześnie, po drugiej stronie globu, Kalifornia zmaga się z własnymi niszczycielskimi pożarami. Najbardziej niebezpieczny pożar wybuchł w Oroville, niszcząc kilka budynków i zmuszając tysiące osób do ewakuacji. Gubernator Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy na obszarze zagrożonym, podkreślając pełną mobilizację wszystkich dostępnych środków oraz ścisłą współpracę z lokalnymi i federalnymi partnerami.

DEON.PL POLECA

Rekordowe i niebezpieczne temperatury nawiedzają nie tylko Kalifornię, ale również południowe równiny oraz rejon środkowego Atlantyku, obejmując 110 milionów ludzi w 21 stanach alertami lub ostrzeżeniami o upałach, jak informuje Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS).

Pożary w Kalifornii. Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Stan wyjątkowy i mobilizacja środków

„Los Angeles Times” poinformował, że strażacy walczyli z pożarem „Thompson” przy temperaturze ok. 42,8 stopnia Celsjusza i wiatrach dochodzących do 48 km/h. Pożar objął obszar około 1214 hektarów, zagrażając 230 budynkom. Czterech strażaków odniosło obrażenia, a tysiące osób zostały objęte nakazem ewakuacji w okolicach miasta i hrabstwa Butte. Wyłączenia prądu dotknęły dwa tysiące klientów zakładów energetycznych Pacific Gas & Electric Co.

Sytuacje w Pantanalu i Kalifornii pokazują, jak dramatyczne skutki mogą mieć zmiany klimatyczne, wpływając na życie tysięcy ludzi oraz ekosystemy na całym świecie. W obliczu tych wyzwań, globalna współpraca i natychmiastowe działania stają się nieodzowne, aby przeciwdziałać dalszym katastrofom.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katastrofalne pożary w USA i Brazylii. Płoną największe bagna świata, ewakuowano tysiące osób
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.