Narzeczeni będą przechodzić obowiązkowe badanie genetyczne

Narzeczeni będą przechodzić obowiązkowe badanie genetyczne
Narzeczeni w ZEA będą przechodzić obowiązkowe badanie genetyczne (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich od stycznia 2025 roku narzeczeni będą zobowiązani do wykonania obowiązkowych testów genetycznych przed zawarciem małżeństwa. Jak podają krajowe media, powołując się na ministerstwo zdrowia, badania te pozwolą na wykrycie genów powiązanych z ponad 570 różnymi schorzeniami.

  • Od stycznia 2025 r. narzeczeni w ZEA będą musieli przejść testy genetyczne, by wykryć ryzyko ponad 570 schorzeń dziedzicznych.
  • Popularność związków wśród bliskich krewnych w krajach arabskich zwiększa ryzyko chorób genetycznych.
  • Choć wyniki testów nie zakazują małżeństw, mają na celu edukację i konsultację z lekarzami, a w wielu przypadkach prowadzą do rezygnacji z planowanego ślubu.

Po co badania genetyczne dla narzeczonych?

Dzięki testom narzeczeni dowiedzą się, czy ich przyszłe dzieci byłyby zagrożone chorobami dziedzicznymi.

Badanie ma również obejmować konsultacje z lekarzami i doradcami genetycznymi. Jak informował jesienią portal Khaleej Times, dotychczas wyniki dobrowolnych badań przedślubnych w 86 proc. przypadków "pomyślnie weryfikowały zgodność genetyczną".

Testy miałyby wskazać ryzyko dziedziczenia mutacji genetycznych, których rezultatem mogłyby być m.in. padaczka, rdzeniowy zanik mięśni, utrata słuchu, mukowiscydoza i "inne ciężkie i przewlekłe choroby".

Popularność małżeństw wśród kuzynów pierwszego stopnia

Przyczyną podwyższonego ryzyka mutacji w ZEA jest popularność związków zawieranych wśród kuzynów pierwszego stopnia, czyli wśród rodzeństwa ciotecznego. Małżeństwa w bliskich rodzinach są częścią tradycji arabskiej, choć występują również wśród innych populacji i poza Bliskim Wschodem.

Dubajskie Centrum Studiów Genetycznych wykazało, że wśród rodzin arabskich wskaźnik chorób genetycznych jest bardzo wysoki, a przyczyny są niemal w dwóch trzecich przypadków związane z bliskim pokrewieństwem rodziców. Choć nie ma danych określających precyzyjnie, jaki odsetek małżeństw jest zawieranych w rodzinach, to statystyki opublikowane przed dwoma laty przez "Medical Journal of Islamic World Academy of Sciences" wskazują, że może on przekraczać 50 proc. i więcej.

Małżeństwa w rodzinie wśród młodych

Natomiast badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez dr. Mohammeda Albanghali wśród mieszkańców jednego z saudyjskich miast wykazały, że takie związki były częstsze wśród obecnych młodych małżonków niż w generacji ich rodziców.

Dlatego niektóre państwa arabskie zobowiązują narzeczonych lub im sugerują wcześniejsze badania genetyczne. Niepomyślny wynik nie uniemożliwia ślubu, jednak konsultacja ze specjalistami powoduje, że jeżeli jest on zawierany, towarzyszy mu świadomość ryzyka.

Jak podkreślało przed laty BBC, według saudyjskiego departamentu zdrowia aż 60 proc. par, u których badania wykazały wysokie ryzyko urodzenia potomstwa obciążonego chorobami wrodzonymi, zrywało zaręczyny. Arabia Saudyjska wprowadziła obowiązkowe przedmałżeńskie badania 20 lat temu, Katar w 2009 r.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Edyta Świętek

Błędy młodości, niespodziewane zawirowania losu i odwaga, aby odnaleźć szczęście

Jest początek XX wieku. Krynica coraz bardziej rozkwita i staje się znanym uzdrowiskiem. W czasach belle époque debiuty na salonach i huczne przyjęcia przeplatają się...

Skomentuj artykuł

Narzeczeni będą przechodzić obowiązkowe badanie genetyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.