Nie żyje kapitan Sulatycki. Był m.in. instruktorem na legendarnym polskim żaglowcu Dar Pomorza.

Nie żyje kapitan Sulatycki. Był m.in. instruktorem na legendarnym polskim żaglowcu Dar Pomorza.
Nie żyje kapitan Zbigniew Sulatycki. Miał 91 lat. Źródło: YT / Janusz Jaskółka
PAP / mł

Zmarł inżynier, kapitan żeglugi wielkiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej - Zbigniew Sulatycki. Miał 91 lat. Informację o śmierci Sulatyckiego potwierdził IPN.

Wyrzucono go ze szkoły, bo zataił informacje o ojcu

Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 r. w Skarżysku-Kamiennej. Był inżynierem, kapitanem żeglugi wielkiej, byłym kapitanem na statkach w Bangladeszu, Arabii Saudyjskiej, Grecji i Belgii.

W 1951 r. Sulatycki ukończył we Wrocławiu Technikum Elektryczne i rozpoczął dalszą naukę w Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie. Jako wyróżniający się uczeń został zauważony przez "Kapitana Kapitanów", czyli Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza i dzięki jego staraniom został przeniesiony do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, której Maciejewicz był dyrektorem.

DEON.PL POLECA

Przed zakończeniem nauki w PSM Sulatycki został wydalony ze szkoły przez władze komunistyczne za zatajanie informacji o ojcu, który był przedwojennym oficerem wojska polskiego.

Był instruktorem i wychowawcą na Darze Pomorza

Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Marynarce Wojennej rozpoczął swoją morską przygodę w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował na stanowiskach od marynarza do kapitana, przechodząc całą ścieżkę marynarskiego awansu. Kapitan Sulatycki pracował także jako instruktor i wychowawca młodzieży na legendarnym polskim żaglowcu Dar Pomorza. Pływał na jednostkach PLO oraz statkach zagranicznych armatorów.

Sulatycki powrócił na uczelnię i w 1973 r. został absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Pracował w Urzędzie Morskim w Gdyni, Porcie Gdynia, w Międzyportowym Pilotażu Bałtyckim oraz jako niezależny ekspert przy Polskiej Izbie Handlu. Od 1980 r. kpt. Sulatycki był członkiem Solidarności i Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1990 r. został przewodniczącym zespołu doradców ministra transportu i gospodarki morskiej, a następnie w latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Współtworzył wiele raportów na temat stanu środowiska Zatoki Gdańskiej, rybołówstwa, przemysłu stoczniowego. W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa, a później prezesa honorowego.

Kapitan Sulatycki w 2016 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał również odznakę honorową "Bene Merito". W 2020 r. został także uhonorowany medalem "Pro Bono Poloniae" w uznaniu jego zasług w upamiętnianiu polskich tradycji niepodległościowych.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dagmara Bożek

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje kapitan Sulatycki. Był m.in. instruktorem na legendarnym polskim żaglowcu Dar Pomorza.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.