Nie żyje "najbiedniejszy prezydent świata" Jose "Pepe" Mujica

W wieku 89 lat zmarł we wtorek były prezydent Urugwaju Jose "Pepe" Mujica, który w czasie pełnienia urzędu wprowadził szereg odważnych, liberalnych reform, a ze względu na skromny styl życia określany bywał mianem "najbiedniejszego prezydenta świata".
Nie żyje były prezydent Urugwaju Jose "Pepe" Mujica
O śmierci Mujiki poinformował jego protegowany, obecny szef państwa Yamandu Orsi. "Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarł nasz towarzysz Pepe Mujica (…) Dziękujemy za wszystko, co nam dałeś, i za twoją głęboką miłość do narodu" – napisał.
Znany z bezpośredniości polityk rządził krajem w latach 2010-2015. Wprowadził w tym czasie szereg reform, powszechnie uznawanych za odważne i postępowe. Zalegalizował między innymi aborcję we wczesnym etapie ciąży i małżeństwa osób tej samej płci oraz poparł legalizację sprzedaży marihuany.
Zamiast rezydencji wybrał wiejski dom
Po objęciu urzędu zaskoczył obserwatorów, odmawiając przeprowadzki do rezydencji prezydenta i pozostając w swoim prostym, wiejskim domu pod Montevideo. Większość swojej pensji oddawał na cele charytatywne, a po stolicy poruszał się starym Volkswagenem Garbusem.
W 2024 roku Mujica poinformował, że wykryto u niego nowotwór przełyku. W styczniu br. udzielił wywiadu, w którym przyznał, że jego stan się pogarsza. Ocenił, że jego życie było "trochę jak powieść", w której prezydentura była jedynie drobnostką – przypomniał portal Infobae.
Więzienie i tortury
W młodości Mujica działał w marksistowskiej partyzantce, która przeciwstawiała się ówczesnemu, konserwatywnemu rządowi, dokonując kradzieży, porwań i ataków bombowych. Prawie 15 lat swojego życia spędził w więzieniu, w tym cały okres wojskowej dyktatury, która rządziła Urugwajem w latach 1973-1985. Był torturowany.
Po przywróceniu demokracji Mujica wyszedł na wolność i zaangażował się w politykę. W 2005-2008 pełnił funkcję ministra rolnictwa w pierwszym rządzie lewicowego Szerokiego Frontu. W 2009 roku wygrał wybory prezydenckie. Po odejściu z urzędu w 2015 roku i przejściu na emeryturę zachował duży wpływ na politykę kraju.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł