Polska walczy z powodzią. Tu sytuacja jest najgorsza [AKTUALIZACJA]
Ulewne deszcze, które w weekend padały nad południowo-zachodnią polską, spowodowały poważne szkody, podobne do tych które wyrządziła powódź stulecia w 1997 roku. Jak podał w środę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, w dorzeczu Odry stany alarmowe odnotowano na 61 stacjach, w dorzeczu Wisły - na jednej stacji. Stan ostrzegawczy występuje na 29 stacjach w dorzeczu Odry i siedmiu stacjach na Wiśle. Jednym z miast, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmu, jest Kłodzko, gdzie rzeka Nysa Kłodzka, przepłynęła przez miasto. Jego mieszkańcom można pomoc za pośrednictwem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Konto, na które można wpłacać ofiary na pomoc dla powodzian: Bank Spółdzielczy w Kłodzku: 05 9523 0001 0001 1817 2000 0001. Konieczny jest dopisek: "Dla Powodzian". Albo za pomocą strony jezuici.pl/donacje .
16:04 – Zamknęliśmy wrota chroniąc się przed cofką na Ługowinie, ona także wpada do Odry. Generalnie cofka byłaby dla nas największym wyzwaniem, dlatego wzmacniamy wały – mówi Jacek Sutryk.
Włodarz Wrocławia podkreślił też, że „jeżeli woda w Bystrzycy będzie na tym poziomie dłużej niż jeden dzień, a będzie, to będzie spotykała się z falą szczytową, która idzie z kierunku Opola”.
16:01 GIS przypomniał zasady postępowania w zalanych budynkach
Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał zasady postępowania w zalanych budynkach. Obecne w nich mikroorganizmy, w tym patogenne bakterie, wirusy i pierwotniaki, bywają powodem groźnych chorób, np. salmonellozy i czerwonki.
GIS przypomniał, że zagrożenie wynika z bezpośredniego kontaktu z obecnym w ściekach materiałem zakaźnym i z wszelkimi elementami konstrukcyjnymi z materiałów porowatych mających z nim styczność. Ponadto w ściekach mogą być zawarte chemikalia używane w gospodarstwach domowych i pestycydy.
W razie zalania budynku zanieczyszczenia zawarte w ściekach z uszkodzonego systemu kanalizacji wnikają we wszelkie materiały konstrukcyjne o strukturze porowatej i elementy wyposażenia, szczególnie wykonane z materiałów nasiąkliwych. Ulegają one skażeniu, w wyniku którego mogą się w nich rozwijać obecne w ściekach mikroorganizmy chorobotwórcze.
Dlatego też budynki po zalaniu należy traktować jak skażone, a korzystanie z zalanych pomieszczeń jako stwarzające ryzyko choroby zakaźnej i jej szerzenia w otoczeniu.
Działania ograniczające takie zagrożenie powinny obejmować dwa etapy – czyszczenie i dezynsekcje zalanych pomieszczeń.
Pierwszy etap, czyli czyszczenie, polega na jak najszybszym usunięciu ścieków z pomieszczeń, usunięcie szlamu, mułu i wszelkich naniesionych wraz ze ściekami pozostałości, które należy zgarniać ze ścian i podłogi pomieszczeń za pomocą szczotki o sztywnym włosiu z tworzywa lub/ i szufli.
W dalszej kolejności trzeba usunąć te elementy, które do niczego się nie nadają lub mogą stać się źródłem namnażania bakterii i grzybów. Dotyczy to m.in. zalanych tynków do wysokości przewyższającej poziom zalania o 50 cm. Zaleca się także usunięcie materiałów nasiąkliwych, o porowatej strukturze, m.in. płyt gipsowo-kartonowych, elementów wykonanych z drewna, wykładzin dywanowych i tapet.
15:00 W Oławie odwołane planowe zabiegi, wrocławskie szpitale gotowe na przejmowanie ewakuowanych pacjentów
W szpitalu w Oławie odwołane były we wtorek i w środę wszystkie planowe operacje. Przez miasto przechodzi fala powodziowa. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu pacjentów przyjmuje normalnie i ma scenariusz na konieczność przejęcia chorych ewakuowanych z innych placówek.
Przez liczącą 33 tys. mieszkańców Oławę przechodzi w środę fala powodziowa na Odrze. W nocy trwała walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych, wsparcia udzielało wojsko.
Decyzja o odwołaniu planowych zabiegów w oławskim szpitalu powiatowym zapadła po rekomendacji starosty przedstawionej podczas zebrania lokalnego sztabu kryzysowego, jeszcze zanim fala doszła do miasta. W środę w związku z zagrożeniem powodziowym placówka poinformowała pacjentów także o zamknięciu oddziału rehabilitacji.
Do przejścia fali powodziowej przygotowują się też szpitale we Wrocławiu.
14: 45 Bystrzyca wylała się z koryta. Zalane tereny w pobliżu wrocławskich Marszowic
Dynamiczna sytuacja powodziowa. Zalania na wrocławskim osiedlu Marszowice (Fot. PAP/Krzysztof Ćwik)
14:39 Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali na Odrze
Dynamiczna sytuacja powodziowa. Zabezpieczanie budynków na wrocławskim osiedlu Marszowice. Spuszczanie wody ze zbiornika w Mietkowie spowodowało wezbranie wód rzeki. Mieszkańcy czekają na przejście fali kulminacyjnej (Fot. PAP/Krzysztof Ćwik)
14:38 Hydrolog IMGW: nawet pięć dób stanu alarmowego we Wrocławiu
Rzecznik prasowy i hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski prognozuje, że kulminacji wody na Odrze we Wrocławiu należy spodziewać się najbliższej nocy, a taki podwyższony stan wody będzie miał miejsce przez około 1,5 doby. Jego zdaniem stan alarmowy będzie się natomiast utrzymywał nawet pięć dób.
14:33 – Stronie już nigdy nie będzie takie samo – mówi w rozmowie z RMF FM pani Dominika, która przygląda się usuwaniu strat przejścia katastrofalnej powodzi. W środę trwają tam wielkie prace porządkowe.
Z krótką wizytą u cichych bohaterów Jeleniej Góry. To oni uratowali dostęp do wody pitnej dla połowy miasta. pic.twitter.com/Wl2liRlyIi
— Donald Tusk (@donaldtusk) September 18, 2024
14:12 Mieszkańcy wrocławskich Stobłowic wraz z pomocą żołnierzy i straży pożarnej ułożyli wał wzdłuż ulicy Skoczylasa
WROCŁAW/STABŁOWICE
— jachcy???????? (@jachcy) September 18, 2024
️Tak obecnie wygląda sytuacja przy ul. Skoczylasa‼️
⬇️⬇️ #Powódź #Wrocław pic.twitter.com/nFK1VkfVUM
13:01
#IMGWlive 12:17 18.09
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 18, 2024
Nowa prognoza kulminacji fali wezbraniowej dla stacji hydrologicznej Trestno (tuż obok miejsca, w którym rzeka wpływa do Wrocławia);
▶Prognozowany maksymalny stan to 550 cm - od godz. 00 UTC dn. 19.09.2024 r.#IMGW pic.twitter.com/g57gLZEVXh
12:59 Przez Bystrzycę przechodzi teraz fala kulminacyjna
12:53 "Dzięki Państwowej Straży Pożarnej i udostępnieniu agregatu pompowego, udało się częściowo ograniczyć napływ ścieków na ulicę Oławską i przekierować ścieki płynące z kierunku zachodniego (Lipki, Brzezina) bezpośrednio do Odry" – podaje serwis remiza.pl, informując o sytuacji w Brzegu.
Brzeg: Dzięki Państwowej Straży Pożarnej i udostępnieniu agregatu pompowego, udało się częściowo ograniczyć napływ ścieków na ul. Oławską i przekierować ścieki płynące z kierunku zachodniego (Lipki, Brzezina) bezpośrednio do Odry.
— Remiza.pl (@remizacompl) September 18, 2024
12:40 Obecnie zbiornik Racibórz Dolny przyjmuje 134 mln metry sześcienne wody, co przekłada się na 72 proc. pojemności całego zalewiska – podaje Interia.
12:12 Zniszczenia w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim
Słowa nie oddają ogromu strat w #LadekZdroj, czy #StronieŚląskie. Rozmiar szkód jest ogromny.
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) September 18, 2024
Jesteśmy na miejscu, oceniamy wspólnie, co jest pilnie potrzebne, który sprzęt sprowadzić, jaki ekwipunek zorganizować.
????Rozmowy telefoniczne czy online to nie wszystko,a… pic.twitter.com/FnB9n8ct0C
10:36 Miasto Żagań jest obecnie zalewane
Miasto Żagań jest obecnie zalewane przez rzeke Bóbr która wyszła z koryta.#powodź24 #powódź #powódź2024 pic.twitter.com/i1RM0mzr9m
— Świat w Obserwacji (@RybHub_News) September 18, 2024
10:19 Krytyczna sytuacja we Wrocławiu. „Jesteśmy pozostawieni sami sobie!”
WROCŁAW/STABŁOWICE
— jachcy???????? (@jachcy) September 18, 2024
️ul. Jeleniogórska… Zostało to wzniesienie… Zero worków, zero zabezpieczeń‼️
⬇️⬇️ #Powódź pic.twitter.com/ulEwUypu8E
Woda dociera do bloków mieszkalnych na Słonecznych Stabłowicach na przedmieściach Wrocławia.
„Potrzebna jest pilna pomoc. Jesteśmy pozostawieni całkowicie sami sobie, nie ma ani jednego żołnierza, strażaka” – apelują mieszkańcy.
WROCŁAW/STABŁOWICE
— jachcy???????? (@jachcy) September 18, 2024
️Potrzeba pilna pomoc na Słonecznych Stabłowicach, jesteśmy pozostawieni całkowicie sami sobie, nie ma ani jednego żołnierza, strażaka... WODA DOCIERA DO BLOKÓW MIESZKALNYCH‼️
⬇️⬇️ #Powódź @SutrykJacek pic.twitter.com/rN8L7A1Rmr
Informujemy, że według stanu na dzień 18 września 2024 r. na godz. 7.00, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji nie odnotowało informacji o zgłoszeniach dotyczących osób zaginionych na terenach zagrożonych powodzią. Jednocześnie prosimy wszystkie osoby, które nie mają…
— Polska Policja ???????? (@PolskaPolicja) September 18, 2024
10:00 Trwa sztab kryzysowy we Wrocławiu z udziałem premiera Donalda Tuska
Od godz. 7.00 trwa we Wrocławiu kolejne posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska.
Premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Andrzej Domański, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, szef KPRM Jan Grabiec, wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas narady ogólnopolskiego sztabu kryzysowego we Wrocławiu (Fot. PAP/Maciej Kulczyński)
9:45 Premier: kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone
Kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone; państwo – poprzez fundusz – weźmie na siebie spłatę tych kredytów – poinformował w środę premier Donald Tusk we Wrocławiu podczas kolejnego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego.
„Będziemy spłacali przez 12 miesięcy raty kredytu – my jako państwo, poprzez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców” – zapowiedział szef rządu.
Podkreślił, że „to umorzenie, nie przesunięcie”. Premier zwrócił się do poszkodowanych przez powódź: „Przynajmniej na rok będzie mieli spokój ze spłatą kredytu”.
Minister finansów Andrzej Domański dodał, że umorzenie nie będzie zależne od wysokości raty kredytu. Zaznaczył, że udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi.
Ważne! Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przejmuje spłatę 12 rat kredytu powodzian, których mieszkanie lub dom zostały zniszczone przez wodę. BEZZWROTNIE.
— Donald Tusk (@donaldtusk) September 18, 2024
9:16 Przekroczone stany alarmowe na 14 stacjach w Opolskiem
Według ostatnich danych w woj. opolskim przekroczenia stanu alarmowego rzek zanotowano na 14 stacjach – poinformowało w środę biuro prasowe wojewody. Burmistrz Nysy odwołał ewakuację, z wyjątkiem części miasta Zamłynie. W Lewinie Brzeskim ewakuacja trwa. Przez Brzeg przechodzi fala kulminacyjna.
Największe przekroczenia stanów wód zanotowano na stacjach Kopice (329 mm), Skorogoszcz (251 mm), Krapkowice (190 mm), Ujście Nysy (174 mm), Brzeg (184 mm). Zmniejsza się zrzut wody ze zbiornika Nysa. W środę od godziny siódmej zrzut zmniejszono z 500 do 400 metrów sześć. na sekundę.
9:16 Trwa ewakuacja w Lewinie Brzeskim
W Lewinie Brzeskim prowadzona jest ewakuacja ludności z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu pływającego i łodzi. Ewakuowano 480 mieszkańców. Nocą nie prowadzono ewakuacji, wznowiono ją rano. Obszar patrolowały łodzie motorowe. Ludność zaopatrywana jest w żywność i wodę. Na miejscu pracuje około pięciuset strażaków, żołnierzy i pracowników innych służb.
W Nysie załatano siedem wyrw w wale przeciwpowodziowym na Nysie Kłodzkiej. W akcji udział wzięło ponad 2 tys. mieszkańców, 100 żołnierzy WOT i 50 strażaków. Wykorzystano 6 śmigłowców do przenoszenia wielkich worków wypełnionych piaskiem i kostką brukową. Dzięki temu sytuacja się ustabilizowała. Burmistrz miasta o północy uchylił zarządzenie o ewakuacji z wyjątkiem części miasta Zamłynie.
Sprzątanie po powodzi w miejscowości Lądek-Zdrój (Fot. PAP/Krzysztof Cesarz)
Przez Brzeg przechodzi fala kulminacyjna o wysokości 710 cm. Rzeka płynie w korycie, wszystkie przeprawy mostowe są przejezdne. Trwa rozwijanie szpitala polowego w Nysie na placu przed Halą Nysa. Szpital ma być uruchomiony w środę. W szpitalu będą wykonywane zabiegi ambulatoryjne, wstępna diagnostyka i drobna chirurgia urazowa.
Woda zagraża Żaganiowi. Ogłoszono ewakuację zagrożonych zalaniem ulic!
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) September 18, 2024
fot. Użytkownik naszego Discorda, Bartan@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #powódź #powódź2024 #obserwatorzyburz pic.twitter.com/tnQBi1GFUc
6:05 Przez Oławę przechodzi fala powodziowa; służby zabezpieczają wały
Przez Oławę (woj. dolnośląskie) przechodzi fala powodziowa, działania służb, m.in. straży pożarnej i wojsk obrony terytorialnej skupiają się na zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych - przekazał w środę rano PAP st. kpt. Michał Wójtowicz z Państwowej Straży Pożarnej w Oławie.
Zaznaczył niesłabnące zaangażowanie mieszkańców Oławy w zabezpieczanie wałów przeciwpowodziowych. Dodał, że w niektórych miejscach pojawiają się przecieki, które są uszczelniane workami z piaskiem i geowłókniną.
– Przez Oławę przechodzi fala powodziowa, działania służb, m.in. straży pożarnej i wojsk obrony terytorialnej skupiają się na zabezpieczaniu wałów – przekazał st. kpt. Michał Wójtowicz z Państwowej Straży Pożarnej w Oławie.
– Oława: alarm powodziowy i wielka mobilizacja!! Trwa heroiczna walka mieszkańców Oławy na Dolnym Śląsku, żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb – podał rano w środę na platformie X Sztab Generalny WP.
Poinformował, że w trakcie ostatniej nocy poziom Odry w tej miejscowości podniósł się o 1,5 metra. – Dziś w godzinach rannych lub południowych fala ma być najwyższa – podkreślono.
To nie film katastroficzny. To Głuchołazy w województwie opolskim po przejściu fali powodziowej. #Powodz2024 #glucholazy #opolszczyzna #opolskie pic.twitter.com/lUJ70CycFT
— Kamila Korzeniowska (@kam_and94) September 17, 2024
PAP/x.com/Facebook.pl/dm
Skomentuj artykuł