Polskie Radio po 40 latach rezygnuje z transmisji mszy dla marynarzy. Ludzie morza protestują, posłowie żądają wyjaśnień

Fot. Billeasy / Unsplash
PAP / mł

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekuje wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało mszy św. dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Nikt z władz PR nie stawił się na wtorkowym posiedzeniu komisji.

Od sierpnia nie będzie transmisji mszy dla ludzi morza

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowała we wtorek rozpatrywanie informacji na temat transmisji mszy św. dla marynarzy i rybaków na antenie Polskiego Radia, która odbywa się w niedziele o godz. 12 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku. Od sierpnia br. transmisja ma zostać zdjęta. Po raz drugi na posiedzeniu komisji nie stawił się nikt z Polskiego Radia.

"Zgodnie z prawem my nie możemy ingerować w treści programowe Polskiego Radia, dlatego bardzo żałuję, że przedstawiciela PR tutaj z nami nie ma" – powiedziała podczas komisji podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska. "Walczymy o odpolitycznienie mediów publicznych, o ich totalną niezależność, w związku z tym ciężko mi powiedzieć, w jaki sposób Ministerstwo Kultury miałoby naciskać na PR i na zmianę ich decyzji" – dodała.

Wiceminister kultury przekazała, że zobowiąże PR do stawiennictwa na kolejnym posiedzeniu komisji.

DEON.PL POLECA

"Jednym z zadań misji PR jest respektowanie wartości chrześcijańskich"

"Publiczne Polskie Radio ma pełnić misję, a jednym z zadań misji PR jest respektowanie wartości chrześcijańskiej i przyjmowanie uniwersalnych wartości etyki, a więc też służenie umacnianiu rodziny polskiej. To, że ta audycja jest zabrana polskim marynarzom i rybakom, którzy pełnią pracę w imię polskiego interesu, dobra ogólnego, to oddzielanie ich od wartości duchowych, to ponury żart" – powiedział podczas komisji poseł Czesław Hoc (PiS). Zdaniem posła Jarosława Wałęsy (KO) posłowie nie są od tego, "żeby decydować, co jest puszczane w radiu czy w telewizji".

Ta msza była od 1981 roku. Rybacy i marynarze protestują

Umowa zawarta z władzami kościelnymi w 1996 r. ma obowiązywać tylko do końca lipca br. Przeciwko zakończeniu transmitowania mszy na falach radiowych protestują związki zawodowe zrzeszające marynarzy i rybaków. Skierowali w tej sprawie pismo do ministra infrastruktury, dokument trafił do sejmowej komisji i na początku czerwca do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Msza św. z kościoła w Gdańsku jest transmitowana przez radio od 1981 r. Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wrócić do tematu w piątek.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie Radio po 40 latach rezygnuje z transmisji mszy dla marynarzy. Ludzie morza protestują, posłowie żądają wyjaśnień
Komentarze (4)
PS
~Przemysław Szymański
24 lipca 2024, 16:42
Walki z Kościołem ciąg dalszy. Co ma się jeszcze wydarzyć żeby ludzie zobaczyli w jaką dyktaturę idziemy przy hasłach o demokracji ???
SK
~Solomon Kane
24 lipca 2024, 09:26
Komuna wraca ! Tak głosowaliście, tak macie. Katolicy od Hołowni
AE
~Anna Elżbieta
23 lipca 2024, 19:24
Ja od lat słuchałam Radia Watykanskiego ze względu na relacje z różnych krajów, dotyczące życia tamtejszych Kościołów, sytuacji chrześcijan na świecie. To było bardzo rzetelne źródło informacji. Audycja Radia Watykanskiego trwała od 18.40 do prawie 19.00, do Wiadomości, czyli niemal 20 minut. Od kilku miesięcy trwa niecałe 5 minut, od 19.08 do 19.13. Kpina. Tak większość chrześcijańska w naszym kraju jest obecnie traktowana.
PM
~Paweł Mal
24 lipca 2024, 21:38
Polecam Radio eM.