Ponad 1,5 mln w niecałe dwie doby. Internauci uratowali telefon zaufania dla dzieci

Ponad 1,5 mln w niecałe dwie doby. Internauci uratowali telefon zaufania dla dzieci
Fot. Gaelle Marcel / Unsplash.com
money.pl / Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę / mł

Zbiórka została założona w poniedziałek po południu. Dziś rano na liczniku było już ponad półtora miliona złotych, czyli 164% założonego celu. To efekt decyzji o wstrzymaniu finansowania dla Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży. 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę to organizacja pozarządowa, która kompleksowo zajmuje się problematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. W ramach swoich działań od 2008 roku prowadzi Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży. 

DEON.PL POLECA"Dzieci dzwonią do nas na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia lub nie mogą znieść samotności. W ciągu 12 lat działania telefonu odebraliśmy ponad 1,3 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy." - czytamy na stronie Fundacji. 

Niestety rząd podjął decyzję, że telefon nie będzie już dłużej dofinansowywany przez państwo. Po nagłośnieniu tej informacji z pomocą ruszyli internauci. Zbiórka, założona za zgodą Fundacji w poniedziałek po południu, na początku miała postawiony o wiele niższy cel: 350 tys. złotych. Jednak szybko okazało się, że hojność osób chcących wesprzeć Telefon Zaufania jest o wiele większa, a na liczniku jest już milion.

Dziś, półtorej doby po otwarciu zbiórki, na liczniku jest 1 648 768 zł (dane z 8.30).

"116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest w dramatycznym kryzysie. Codziennie średnio 18 młodych osób dzwoni do nas w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia." - informuje Fundacja na swojej stronie internetowej. 

Jak podała Fundacja na swoim Facebooku, finansowanie telefonu ze środków państwowych w ostatnich latach wynosiło w 2015 - 62%, w 2016 - 50%, a w kolejnych latach - nie więcej niż 6%. Już w 2018 i 2019 roku finansowanie ze środków państwowych spadło do zera. W 2021 państwo dofinansowało telefon zaufania w 5%. 

Jak napisała w piśmie do szefa rządu prezes Fundacji Monika Sajkowska, 116-111 to linia, którą powołało w 2008 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzją MSWiA i Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej prowadzenie tego telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja zwróciła się też z apelem do premiera Morawieckiego i zachęciła Polaków do podpisywania apelu o utrzymanie wsparcia finansowego ze środków państwowych. 

Źródło: money.pl / Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller

Żeby pokonać depresję, trzeba jej wysłuchać

Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę...

Skomentuj artykuł

Ponad 1,5 mln w niecałe dwie doby. Internauci uratowali telefon zaufania dla dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.