Przełom w badaniach nad Alzheimerem. Nowa cząsteczka przywraca pamięć

Fot. Depositphotos
PAP / jh

Naukowcy z University of California, Los Angeles dokonali przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie choroby Alzheimera. Badaczom udało się przywrócić pamięć i funkcje poznawcze u myszy cierpiących na odpowiednik tej choroby.

Dotychczasowe terapie skupiały się głównie na usuwaniu złogów wadliwych białek z mózgu, które uznawano za główną przyczynę choroby. Choć takie podejście pomagało spowolnić postęp schorzenia, nie było w stanie przywrócić utraconych zdolności poznawczych ani pamięci.

Cząsteczka DDL-920 działa jednak na zupełnie innej zasadzie. Zamiast usuwać złogi białek, stymuluje powstawanie fal mózgowych gamma, które są kluczowe dla procesów poznawczych i pamięci operacyjnej. U pacjentów z wczesnymi objawami choroby Alzheimera, jak łagodne zaburzenia poznawcze, stwierdzono zmniejszenie oscylacji gamma, co sugeruje ich kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

W testach na myszach, cząsteczka DDL-920 wykazała zdolność do przywracania normalnego funkcjonowania pamięci po zaledwie dwutygodniowej kuracji. Co więcej, myszy, które otrzymały tę terapię, uzyskały wyniki w testach pamięci takie same, jak ich zdrowi towarzysze. Badacze nie odnotowali też żadnych istotnych skutków ubocznych.

Choć badania te są na wczesnym etapie, a działanie DDL-920 u ludzi nadal pozostaje niepewne, odkrycie to budzi ogromne nadzieje na nowe podejście do leczenia nie tylko Alzheimera, ale także innych schorzeń, takich jak depresja, zaburzenia ze spektrum autyzmu czy schizofrenia.

- Jesteśmy podekscytowani nowością i odkrytym mechanizmem działania, który nie był wcześniej badany – powiedział dr Istvan Mody, główny autor badania. Teraz pozostaje czekać na dalsze badania, które określą, czy cząsteczka DDL-920 może być równie skuteczna u ludzi, co u myszy. Jeśli tak, może to otworzyć zupełnie nową ścieżkę w terapii choroby Alzheimera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przełom w badaniach nad Alzheimerem. Nowa cząsteczka przywraca pamięć
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.