Takie zjawisko nad polskim morzem to rzadkość. Czym jest "trąba wodna"?
Choć "trąby wodne" były już widywane w Polsce, to w kwietniu są bardzo rzadkim zjawiskiem.
Mieszkańcy Wybrzeża zaobserwowali "trąbę wodną" nad Zatoką Pucką. Takie zjawisko - rzadkie o tej porze roku - może być niebezpieczne dla ludzi.
"Krótko po godzinie 19:00 mieszkańcy północnej części Gdyni, Kosakowa i okolic, oraz rejonu Zatoki Puckiej mogli obserwować bardzo nisko osadzony lej kondensacyjny, a później także trąbę wodną nad wodami Zatoki Puckiej. Lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby" - napisano we wpisie w mediach społecznościowych Sieci Obserwatorów Burz.
Zjawisko zostało zakwalifikowane jako "trąba wodna".
"Trąba wodna to wirująca kolumna powietrza w postaci leja kondensacyjnego, który formuje się nad zbiornikiem wodnym. Występuje najczęściej przy wyraźnym kontraście temperatury gdy chłodne powietrze nadciąga nad nagrzaną powierzchnię wody" - powiedziała Wirtualnej Polsce Daria Babś z Sieci Obserwatorów Burz.
Choć "trąby wodne" są podobne do tych "lądowych" to charakteryzują się o wiele mniejszą siłą.
Trąba wodna - Zatoka Pucka - 25.04.2021 r.Dzisiaj ok. godz. 19:15 w rejonie Zatoki Puckiej przechodził niewielki układ wielokomórkowy, który przyczynił się do wygenerowania pierwszej w tym sezonie trąby wodnej. Zjawisko można było zaobserwować m.in. w Gdyni, Rumi, Pucku i wielu innych miejscowościach leżących w pobliżu Zatoki Puckiej. Warto dodać, że trąby wodne w kwietniu są bardzo rzadkim zjawiskiem. Jako ciekawostkę można dodać, że od roku 2000 do dnia dzisiejszego w Europejskiej Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia trąby wodnej w kwietniu. Przypominamy, że trąby wodne zazwyczaj tworzą się w warunkach spływu chłodnych mas powietrza nad cieplejszy akwen wodny, tworząc w ten sposób odpowiednio duży pionowy gradient temperatury. Sprzyja to powstaniu silnych prądów wstępujących, które przy pojawieniu się czynników wspomagających (np. konwergencja wiatru w rejonie zatoki niskiego ciśnienia) mogą spowodować pojawienie się lejków kondensacyjnych oraz trąb wodnych. Więcej o powstawaniu trąb wodnych można przeczytać m.in tutaj: https://lowcyburz.pl/2015/09/21/geneza-i-fizjonomia-trab-ladowych-i-wodnych/ Poniższe nagranie wykonane w Rewie (pow. pucki, woj. pomorskie) nadesłał do nas Pan Igor. Dziękujemy i gratulujemy uchwyconej zdobyczy!
Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 25 kwietnia 2021
"Przemieszczają się bardzo powoli lub prawie wcale i bardzo często formują się pod powierzchnią rozwijających się dopiero chmur kłębiastych typu cumulus i cumulonimbus. Mogą więc pojawić się nawet w słoneczny i wolny od burz dzień. Mimo szeroko zakrojonych badań nad tym zjawiskiem nadal pozostaje ono tajemnicze i trudne do przewidzenia" - dodała Babś w rozmowie z wp.pl.
Kiedy "trąby wodne" mogą być groźne?
Plażowicze, kiedy zauważą takie zjawisko przyglądają mu się zwykle z ciekawością i niepokojem. Czy może być groźne?
"Groźnie może być wtedy, gdy chmury cumulonimbus są wypiętrzone (nawet na kilkanaście kilometrów), a wraz z frontem występują gwałtowne burze" - mówił WP Krzysztof Ścibor, meteorolog, który specjalizuje się w prognozach dla wybrzeża Bałtyku.
EDIT: zjawisko sklasyfikowane jako trąba wodna z potwierdzonym kontaktem z wodami Zatoki Puckiej. Krótko po godzinie...
Opublikowany przez Sieć Obserwatorów Burz Niedziela, 25 kwietnia 2021
"Po powstaniu superkomórki burzowej, trąba - zarówno nad lądem, jak i morzem, może być niebezpieczna. Zazwyczaj trąby nad Bałtykiem można traktować jednak tylko jako ciekawostkę" - dodaje naukowiec.
Skomentuj artykuł