Takie zjawisko nad polskim morzem to rzadkość. Czym jest "trąba wodna"?

Takie zjawisko nad polskim morzem to rzadkość. Czym jest "trąba wodna"?
fot. depositphotos.com
5 miesięcy temu
wp.pl / ml

Choć "trąby wodne" były już widywane w Polsce, to w kwietniu są bardzo rzadkim zjawiskiem.

Mieszkańcy Wybrzeża zaobserwowali "trąbę wodną" nad Zatoką Pucką. Takie zjawisko - rzadkie o tej porze roku - może być niebezpieczne dla ludzi.

"Krótko po godzinie 19:00 mieszkańcy północnej części Gdyni, Kosakowa i okolic, oraz rejonu Zatoki Puckiej mogli obserwować bardzo nisko osadzony lej kondensacyjny, a później także trąbę wodną nad wodami Zatoki Puckiej. Lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby" - napisano we wpisie w mediach społecznościowych Sieci Obserwatorów Burz.

Zjawisko zostało zakwalifikowane jako "trąba wodna".

"Trąba wodna to wirująca kolumna powietrza w postaci leja kondensacyjnego, który formuje się nad zbiornikiem wodnym. Występuje najczęściej przy wyraźnym kontraście temperatury gdy chłodne powietrze nadciąga nad nagrzaną powierzchnię wody" - powiedziała Wirtualnej Polsce Daria Babś z Sieci Obserwatorów Burz.

Choć "trąby wodne" są podobne do tych "lądowych" to charakteryzują się o wiele mniejszą siłą.

Trąba wodna - Zatoka Pucka - 25.04.2021 r.

Dzisiaj ok. godz. 19:15 w rejonie Zatoki Puckiej przechodził niewielki układ wielokomórkowy, który przyczynił się do wygenerowania pierwszej w tym sezonie trąby wodnej. Zjawisko można było zaobserwować m.in. w Gdyni, Rumi, Pucku i wielu innych miejscowościach leżących w pobliżu Zatoki Puckiej. Warto dodać, że trąby wodne w kwietniu są bardzo rzadkim zjawiskiem. Jako ciekawostkę można dodać, że od roku 2000 do dnia dzisiejszego w Europejskiej Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia trąby wodnej w kwietniu. Przypominamy, że trąby wodne zazwyczaj tworzą się w warunkach spływu chłodnych mas powietrza nad cieplejszy akwen wodny, tworząc w ten sposób odpowiednio duży pionowy gradient temperatury. Sprzyja to powstaniu silnych prądów wstępujących, które przy pojawieniu się czynników wspomagających (np. konwergencja wiatru w rejonie zatoki niskiego ciśnienia) mogą spowodować pojawienie się lejków kondensacyjnych oraz trąb wodnych. Więcej o powstawaniu trąb wodnych można przeczytać m.in tutaj: https://lowcyburz.pl/2015/09/21/geneza-i-fizjonomia-trab-ladowych-i-wodnych/ Poniższe nagranie wykonane w Rewie (pow. pucki, woj. pomorskie) nadesłał do nas Pan Igor. Dziękujemy i gratulujemy uchwyconej zdobyczy!

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 25 kwietnia 2021


"Przemieszczają się bardzo powoli lub prawie wcale i bardzo często formują się pod powierzchnią rozwijających się dopiero chmur kłębiastych typu cumulus i cumulonimbus. Mogą więc pojawić się nawet w słoneczny i wolny od burz dzień. Mimo szeroko zakrojonych badań nad tym zjawiskiem nadal pozostaje ono tajemnicze i trudne do przewidzenia" - dodała Babś w rozmowie z wp.pl.

Kiedy "trąby wodne" mogą być groźne?

Plażowicze, kiedy zauważą takie zjawisko przyglądają mu się zwykle z ciekawością i niepokojem. Czy może być groźne?

"Groźnie może być wtedy, gdy chmury cumulonimbus są wypiętrzone (nawet na kilkanaście kilometrów), a wraz z frontem występują gwałtowne burze" - mówił WP Krzysztof Ścibor, meteorolog, który specjalizuje się w prognozach dla wybrzeża Bałtyku.

EDIT: zjawisko sklasyfikowane jako trąba wodna z potwierdzonym kontaktem z wodami Zatoki Puckiej. Krótko po godzinie...

Opublikowany przez Sieć Obserwatorów Burz Niedziela, 25 kwietnia 2021

"Po powstaniu superkomórki burzowej, trąba - zarówno nad lądem, jak i morzem, może być niebezpieczna. Zazwyczaj trąby nad Bałtykiem można traktować jednak tylko jako ciekawostkę" - dodaje naukowiec.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło
27,93 zł
39,90 zł

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Takie zjawisko nad polskim morzem to rzadkość. Czym jest "trąba wodna"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.