USA: „najbardziej znienawidzony człowiek Ameryki” musi zwrócić 64 mln dolarów

Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Sąd federalny w Nowym Jorku skazał inwestora i byłego szefa firm farmaceutycznych Martina Shkreliego, określanego mianem "najbardziej znienawidzonego człowieka Ameryki", na wypłatę odszkodowań na kwotę 64,6 mln dolarów za monopolizowanie dostępu i zawyżanie cen leków. Shkreli otrzymał dożywotni zakaz pracy w branży farmaceutycznej.

Decyzja sądu jest efektem pozwu złożonego przeciwko 37-letniemu biznesmenowi przez Federalną Komisję Handlu oraz władz siedmiu stanów, które zarzucały Shkreliemu złamanie praw antymonopolowych. Shkreli zasłynął z monopolizowania rynku leków na groźne choroby i zawyżania ich cen, niekiedy kilkudziesięciokrotnie.

Sąd zgodził się z powodami, nakazując biznesmenowi wypłatę odszkodowania skarżącym w wysokości 64,6 mln oraz dożywotnio zakazując mu pracy w jakimkolwiek charakterze w branży farmaceutycznej.

Decyzja sądu ws. Shkreliego

- Od pierwszego dnia Shkreli skupił się w swoim nowym przedsięwzięciu na pozyskiwaniu leków mających tylko jedno źródło, które stanowiły złoty standard leczenia chorób zagrażających życiu z niewielką liczbą pacjentów, w celu podniesienia cen, zablokowania konkurencji generyków i inkasowania nadzwyczajnych zysków - oznajmiła sędzia Denise Cote w uzasadnieniu decyzji.

DEON.PL POLECA

Najgłośniejszy przypadek prowadzonego przez Shkreliego procederu miał miejsce w 2015 r., kiedy po przejęciu firmy Turing Pharmaceuticals i monopolu na antypasożytniczy lek Daraprim zwiększył jego cenę z 13,5 do 750 dol. za tabletkę. Sprawa wywołała olbrzymie kontrowersje i okryła go niesławą, a część mediów określiła Shkreliego mianem "najbardziej znienawidzonego człowieka w Ameryce".

Biznesmen od 2018 r. przebywa w więzieniu w związku z wyrokiem skazującym w sprawie oszukiwania inwestorów, za co otrzymał karę siedmiu lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: „najbardziej znienawidzony człowiek Ameryki” musi zwrócić 64 mln dolarów
Komentarze (1)
AP
~Adam P
16 stycznia 2022, 19:14
Jest jednak sprawiedliwość, "Są w ojczyźnie rachunki krzywd..." Broniewski ;-)