W 2021 roku w Poznaniu ruszy Centrum Szyfrów Enigma

Ułożenie wirników Enigmy. Trzy obrotowe bębenki są zamontowane między dwoma nieruchomymi (fot. Wikimedia Commons / Bob Lord / icense: GFDL)
PAP / kk

Latem 2021 roku pierwsi zwiedzający zobaczą w stolicy Wielkopolski Centrum Szyfrów Enigma. Centrum powstanie w tym samym miejscu Poznania, w którym pracowali słynni kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

W czwartek władze miasta poinformowały o wydaniu pozwolenia na budowę i rozpoczęciu prac budowlanych. Jednocześnie trwają poszukiwania działającej repliki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Centrum powstaje w ścisłym centrum miasta, w gmachu Collegium Martineum UAM. Jak przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, przed wojną w tym samym miejscu stał gmach, w którym działała filia wojskowego Biura Szyfrów. Pracowali w niej przyszli pogromcy Enigmy.

DEON.PL POLECA

"To będzie miejsce, które będzie opowiadało historię pracy całego zespołu ówczesnych kryptologów, będzie to też jednak opowieść o historii naszego miasta. Ma to być miejsce zaznajamiające młodych ludzi z matematyką i kryptologią. Mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu Centrum w przyszłym roku, przed sezonem letnim" – powiedział Mariusz Wiśniewski.

Jak dodał, historię kryptografii przybliży odwiedzającym Centrum nowoczesna, multimedialna ekspozycja. Chętni przejdą kurs szyfrowania, zdobędą wiedzę o dawnych metodach utajniania informacji i poznają historię powstania samej Enigmy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta i telegrafisty.

"Centrum przybliży także związek prac prowadzonych przez naszych kryptologów z odbywającą się właśnie rewolucją cyfrową. Poruszone zostaną zagadnienia takie, jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Obecnie staramy się również pozyskać replikę Enigmy. Jeżeli uda nam się znaleźć działający egzemplarz, z całą pewnością będzie on dużym atutem nowej atrakcji miasta" – powiedział Wiśniewski.

Za budowę Centrum Szyfrów Enigma odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam. Przez ostatnie tygodnie wykonawca prowadził na pierwszym piętrze gmachu Collegium Martineum UAM prace przygotowujące teren pod inwestycję.

Równolegle do robót budowlanych trwają prace związane z przygotowaniem multimedialnej ekspozycji. Realizacją tej części inwestycji zajmuje się firma New Amsterdam, która odpowiada m.in. za wykonanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz ekspozycji w Bletchley Park pod Londynem, czyli historycznej siedzibie brytyjskich kryptologów.

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Prorektor poznańskiej uczelni prof. Tadeusz Wallas podkreślił, że UAM użyczył ponad 1 tys. mkw. pod przyszłe Centrum, a także zwiększył nakłady na remonty i unowocześnienie obiektu.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza gmachu. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki funduszom unijnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W 2021 roku w Poznaniu ruszy Centrum Szyfrów Enigma
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.