W Parlamencie Europejskim frakcje „łowią” europosłów

W Parlamencie Europejskim frakcje „łowią” europosłów
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Po dokooptowaniu 11 europosłów grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) wskoczyła na trzecie miejsce w PE pod względem liczebności, wyprzedzając liberalną Odnowić Europę (OE). Liberałowie będą mieć problem z odzyskaniem pozycji, bowiem opuszcza ich partia Andreja Babisza, a EKR wciąż „łowi” nowe nazwiska.

W tym momencie grupy polityczne w Parlamencie Europejskim chcą jednego: przyciągnąć do siebie jak najwięcej europosłów. Zgodnie z pierwszymi szacunkowymi wynikami po wyborach do PE, deputowanych bez przynależności było aż 102. Niecałe dwa tygodnie później liczba ta stopniała do 83 mandatów, a przetasowania trwają.

DEON.PL POLECA

Chodzi zarówno o posłów, którzy zadebiutują w PE i nie mają jeszcze przynależności partyjnej (tych obecnie jest 38), jak i o tych, którzy w ustępującej izbie nie należeli do żadnej z grup (ich jest 45). Taką partią jest np. Alternatywa dla Niemiec (AfD), relegowana tuż przed wyborami ze skrajnie prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja (ID). Radykałowie z Niemiec chcą utworzyć własną grupę w PE, która byłaby trzecią frakcją na prawicy. By to było jednak możliwe, muszą przyciągnąć 23 europosłów wybranych z co najmniej siedmiu krajów.

Trzeba też działać szybko - by frakcja mogła wziąć udział w podziale europarlamentarnych stanowisk, powinna powstać przed pierwszą sesją PE, czyli przed 16 lipca i do tego czasu poinformować administrację PE o składzie osobowym i prezydium grupy.

Spekulowano, że potencjalnym partnerem dla AfD mogłaby być polska Konfederacja, której sześciu europosłów zadebiutuje w PE. Deputowana Konfederacji Anna Bryłka, cytowana w piątek przez portal Euractiv, wątpi jednak, by doszło do powstania nowej grupy pod przewodnictwem AfD, „nawet jeśli są plany i wola”.

Partią bez przynależności pozostaje nadal Fidesz węgierskiego premiera Viktora Orbana, który w wyniku sporu o praworządność w 2021 roku opuścił Europejską Partię Ludową (EPL). Nadal nie wiadomo, czy i do której grupy będzie należeć ugrupowanie z Węgier. Jak słyszymy w źródłach w PE, z jednej strony prawicowe frakcje nie są chętne do zapraszania Orbana ze względu na jego jawnie prorosyjską politykę. Z drugiej jednak, taki ruch wzmocniłby grupę EKR, która w środę stała się trzecią pod względem liczby mandatów frakcją w PE, wyprzedzając znajdujących się na tej pozycji od 2019 roku liberałów z grupy Odnowić Europę (OE). Do EKR dołączyło pięciu europosłów z Rumunii, trzech z Francji i po jednym z Danii, Litwy i Bułgarii.

Obecnie EKR ma 83, a OE - 81 europosłów. Sytuacja jest więc dość wyrównana, ale po zapowiedzianym w piątek przez partię byłego czeskiego premiera Andreja Babisza ANO opuszczeniu szeregów liberałów ich frakcja straci najpewniej siedmiu europosłów z Czech.

Partia Babisza będzie wybierać zapewne między dwiema prawicowymi frakcjami: EKR lub ID. Wydaje się mniej prawdopodobne, by współpracę z radykalizującym się ANO chciała nawiązać EPL.

Najsilniejszą frakcją w PE pozostanie centroprawicowa EPL, która - zgodnie z wciąż nieoficjalnymi wynikami - będzie mieć 189 miejsc w liczącej 720 mandatów izbie. To oznacza, że chadecy umocnią swoją pozycję w nowym PE - będą posiadać ponad 26 proc. mandatów w stosunku do niecałych 25 proc. w odchodzącej izbie. W ostatnich dniach EPL przyciągnęła 14 nowych europosłów, w tym siedmiu z węgierskiej opozycyjnej partii TISZA Petera Magyara, która zdobyła drugie miejsce na Węgrzech (szacunki PE uwzględniają już nowe nazwiska).

EPL zamierza zbudować koalicję w europarlamencie z plasującymi się na drugim miejscu pod względem liczby mandatów socjaldemokratami z S&D (mają 136 mandatów) oraz liberałami. Choć OE słabnie, nadal te trzy partie będą mieć przewagę około 40 głosów w izbie. Gotowość do wejścia w koalicję deklarowali również Zieloni, którzy w wyborach uzyskali 51 mandatów i spadli z czwartego na szóste, a więc przedostanie miejsce (ostatnią pozycję pod względem stanu posiadania ma Lewica, dysponująca 39 mandatami).

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Parlamencie Europejskim frakcje „łowią” europosłów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.