Warszawa: policja zablokowała przemarsz i wezwała protestujących do rozejścia się

Warszawa: policja zablokowała przemarsz i wezwała protestujących do rozejścia się
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / jb

Z ulicy Matejki spod okolic Sejmu uczestnicy środowego protestu przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego ruszyli Alejami Ujazdowskimi w kierunku placu Na Rozdrożu. Trasę przemarszu na wysokości alei Róż zablokowali jednak policjanci. Wzywają do rozejścia się.

 

Planowany przed Sejmem protest w stolicy rozpoczął się ok. godz. 18. Dojście do Sejmu i przejazd ulicą Wiejską zarówno od strony placu Trzech Krzyży, jak i od ulicy Pięknej już od godz. 16 ograniczają policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Dojście przed Sejm zablokowano barierkami także od ulicy Matejki, na której zaczęli gromadzić się demonstranci. Część z nich zbierała się również w okolicy placu Trzech Krzyży.

DEON.PL POLECA


Po godz. 18 uczestnicy środowej akcji protestacyjnej skierowali się na Aleje Ujazdowskie i ruszyli w kierunku placu Na Rozdrożu. Przemarsz zablokowali jednak policjanci, którzy ustawili się w poprzek drogi na wysokości alei Róż.

Funkcjonariusze wezwali demonstrantów do rozejścia się i przypominają o obostrzeniach wynikających z epidemii COVID-19. Protestujący skierowali się na ul. Chopina, dalej - w Mokotowską, Kruczą, przechodząc na ul. Piękną.

Idą przy dźwiękach muzyki, która emitowana jest z głośników umieszczonych na furgonetce towarzyszącej marszowi. Na jego czele niesiony jest baner z hasłem: "Uprzejmie prosimy uciekać prędziutko".

Protesty przeciwko zaostrzeniu - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych trwają w Polsce od 22 października. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Warszawa: policja zablokowała przemarsz i wezwała protestujących do rozejścia się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.