3/4 dorosłych Polaków nie stroni od alkoholu

3/4 dorosłych Polaków nie stroni od alkoholu (fot. flickr.com/Markus Wichmann)
PAP / CBOS

Ponad trzy czwarte (76 proc.) dorosłych Polaków nie stroni od alkoholu, przy czym dwie trzecie (65 proc.) twierdzi, że pije czasami, co dziewiąty (11 proc.), że często, a ponad jedna piąta badanych (22 proc.) deklaruje abstynencję - wynika sondażu CBOS.

Według CBOS, w ciągu ostatnich trzynastu lat zwiększyła się o 6 punktów procentowych grupa abstynentów, zmalał zaś o 4 punkty procentowe odsetek tych, którzy rzadko piją alkohol.

Na sięganie po alkohol - w ocenie CBOS - silnie wpływa płeć ankietowanych. Pije go przeważająca większość (84 proc.) mężczyzn, natomiast wśród kobiet prawie jedną trzecią (30 proc.) stanowią abstynentki.

Zdaniem CBOS, istotną rolę w sięganiu po alkohol odgrywa też wiek. Relatywnie najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych respondentów (89 proc.). Wśród badanych, którzy nie ukończyli 55 roku życia, przynajmniej ośmiu na dziesięciu pije alkohol czasem. Odsetek ten jest niższy w grupie osób w wieku 55-64 (72 proc.), a najniższy wśród najstarszych ankietowanych (49 proc.).

DEON.PL POLECA

Z badań CBOS wynika, że najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo (52 proc. wskazań wśród deklarujących picie alkoholu). W ciągu ostatnich trzech lat jego popularność jeszcze wzrosła. W ocenie CBOS, warto zaznaczyć, że o ile wino, które należy do relatywnie często spożywanych alkoholi (21 proc.), wskazuje w zasadzie tyle samo osób co trzy lata temu, o tyle popularność wódki w tym okresie wyraźnie zmalała (z 24 proc. do 17 proc.). Nie zmieniła się grupa osób sięgających po alkohole wysokogatunkowe (6 proc.)

Z analiz CBOS wynika, że preferencje w wyborze rodzaju alkoholu zależą od płci i wieku. Piwo jako najczęściej spożywane wskazuje większość mężczyzn deklarujących picie alkoholu (70 proc.) i niespełna jedna trzecia kobiet (30 proc.). Odwrotnie jest w przypadku wina. Cieszy się ono znacznie większą popularnością wśród kobiet (38 proc.) niż wśród mężczyzn (6 proc.).

Według CBOS, ponad jedna trzecia deklarujących picie alkoholu (36 proc.) przynajmniej raz w tygodniu pije piwo, przy czym co dwudziesty (5 proc.) codziennie. Niemal co trzeci (32 proc.) sięga po ten napój od jednego do trzech razy w miesiącu, a mniej więcej co piąty (19 proc.) jeszcze rzadziej. Stosunkowo niewielu jest badanych, którzy piją alkohol, ale nigdy nie sięgają po piwo (12 proc.).

Przynajmniej raz w miesiącu pije wino co czwarty badany (27 proc.), a wódkę - co trzeci (32 proc.). Wina w ogóle nie pije jedna czwarta ankietowanych (24 proc.), a wódki - jeszcze mniejsza grupa (15 proc.). Najrzadziej spożywane są inne mocne alkohole, jak koniak czy whisky. Najwięcej osób (26 proc.) twierdzi, że zdarza im się je pić raz w roku, a 40 proc. stroni od nich całkowicie.

Zdecydowana większość deklarujących picie alkoholu (75 proc.) spożywa go najczęściej w domu. Mniej więcej jedna ósma (12 proc.) pije napoje alkoholowe przede wszystkim w barach, pubach, jedynie nieliczni (2 proc.) - w restauracjach. Co dwunastemu respondentowi (8 proc.) najczęściej zdarza się pić alkohol na wolnym powietrzu. Nikt nie zadeklarował, że zazwyczaj robi to w miejscu pracy.

Według CBOS, mężczyźni wydają na alkohol przeciętnie niemal dwukrotnie więcej niż kobiety (miesięcznie 61,68 zł wobec 33,61 zł.). Relatywnie więcej niż inne grupy wiekowe wydają na alkohol osoby mające od 25 do 44 lat, natomiast mniej - starsi badani.

Niemal wszyscy badani spożywający alkohol oceniają, że piją bardzo mało (49 proc.) lub w normie (47 proc.). Tylko nieliczni przyznają, że piją za dużo (2 proc.). Mężczyźni twierdzą, że piją w normie (56 proc.), kobiety zaś częściej deklarują, że spożywają bardzo mało alkoholu (61 proc.)

Większość Polaków (63 proc.) zna osobiście kogoś, kto - ich zdaniem - nadużywa alkoholu, a 37 proc. badanych nie zna takiej osoby.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 8-14 lipca tego roku na liczącej 899 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

3/4 dorosłych Polaków nie stroni od alkoholu
Komentarze (5)
A
Antoni
25 kwietnia 2012, 10:27
 Jasnogórskie Śluby Narodu. Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej. [Lud mówi:] Królowo Polski, przyrzekamy!
W
wódka
25 sierpnia 2010, 09:22
"W tym kraju pijesz, gdy się cieszysz, pijesz, gdy jesteś smutny, niektórzy ludzie zmienili miłość do życia - w miłość do wódki." /.../
W
wódka
25 sierpnia 2010, 09:20
Zbudowali fabryki Opracowali maszyny Produkują wódkę Tak, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo wódki Bo im tylko, tylko o to chodzi Abyś sam sobie szkodził Abyś sam nie mógł myśleć Abyś sam nie mógł chodzić Ustawili kominy Zbudowali drabiny To już wszystko pracuje Pracuje i truje Bo im tylko o to chodzi Abyś sam sobie szkodził Abyś sam nie mógł myśleć Abyś sam nie mógł chodzić Jeszcze dymią kominy Produkują spaliny Produkują wódkę Tak, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo, dużo wódki Bo im tylko, tylko o to chodzi Abyś sam sobie szkodził Abyś sam nie mógł myśleć Abyś sam nie mógł chodzić 'Wódka' Kazik
C
Chlup
24 sierpnia 2010, 15:54
Już zaborcy i okupanci wiedzieli, że picie jest dobre dla narodu podbitego. Że jest elementem pozytywistycznej pracy u podstaw. Rozwija krzepę, wiąże się z postawą proekologiczną i zamiłowaniem do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu. Że sprawdziło się w historii jako skuteczny środek łagodzący stresy, sprzyjający kontaktom towarzyskim i budowaniu dobrych więzi rodzinnych. Politycy współcześni też o tym wiedzą i dlatego promują picie alkoholu jak potrafią. Poseł Palikot na alkoholu zbudował swój status ważnego polityka europejskiego. Picie jest dobre dla budżetu państwa i dla rozwoju gospodarczego kraju. W POlskę idziemy bracia rodacy w POlskę idziemy... nim jedna seta zaszumi w głowie drugą pijemy...
Przemek Wilczynski-Kuczera
24 sierpnia 2010, 15:11
 Co oznaczaja terminy "duzo", "malo", "za duzo", itp? Malo profesjonalnie...