71. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawi bp Roman Pindel 27 stycznia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Tego dnia na terenie Miejsca Pamięci oraz w samym mieście odbędą się uroczystości związane z 71. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia. W uroczystościach uczestniczyć będzie m.in. kilkudziesięciu byłych więźniów obozu.
Po przedpołudniowej Mszy św. w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy pod przewodnictwem ordynariusza bielsko-żywieckiego główne rocznicowe obchody odbędą się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W budynku tzw. "Sauny", gdzie od końca 1943 przyjmowani byli więźniowie obozu, planowana jest uroczystość wspomnieniowa. Jej głównym tematem będą "Powroty".
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński wyjaśnił, że obok pamięci o wszystkich ofiarach, w wyjątkowy sposób wspominani będą ci, którzy mimo ogromnej traumy podjęli próbę powrócenia do normalnego życia. "Ocalali z Auschwitz musieli po wyzwoleniu odtworzyć warunki normalnego życia. Jedni wracali do rodzin i do zrujnowanych miast, takich jak zniszczona przez Niemców Warszawa. Niektórzy przechodzili przez, a nawet ginęli w stalinowskich katowniach. Inni próbowali odtworzyć normalne życie po piekle Zagłady, tworzyli m.in. nowe państwo Izrael" - dodał dyrektor.
Zaplanowano także modlitwę i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.
27 stycznia 1945 roku niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.
Od czerwca 1940 do stycznia 1945 roku w Auschwitz niemieccy naziści zamordowali co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, również Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. Na świecie dzień oswobodzenia więźniów z obozu Auschwitz obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

71. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Komentarze (1)
26 stycznia 2016, 16:04
Pius XII nigdy nie potępił shoah (słowo holocaust zaczęto uzywać na określenie tej zbrodni dopiero po wojnie). Pius XII nigdy nie potepił działań wojski niemieckich ani niemieckich zbrodni podczas wojny. Nie potepił Hitlera ani jego zbrodniczej polityki.