Blogerzy będą bronić wolności mediów
16 blogerów - po jednym w każdym województwie - będzie obserwować zagrożenia dla wolności słowa w mediach lokalnych. Przeszkoliła ich Helsińska Fundacja Praw Człowieka w ramach wzmacniania demokracji lokalnej, a szczególnie - lokalnych mediów.
Na środowej konferencji prasowej w HFPC poinformowano o uruchomieniu platformy blogowej wolnoscmediow.org - funkcjonującej przy innym fundacyjnym projekcie - Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce. Jak tłumaczyła koordynująca prace Obserwatorium Dorota Głowacka, blogerami zostali wolontariusze chcący działać na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Poszukiwani są jeszcze kandydaci do blogowania z województw świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Blogerzy to osoby w różnym wieku (od studentów do emerytów) i o różnym doświadczeniu zawodowym (niektórzy byli dziennikarzami). Wszyscy zostali przeszkoleni przez Fundację nt. warsztatowych i prawnych aspektów prowadzenia bloga. Ich zadaniem będzie zamieszczanie co najmniej raz w tygodniu informacji o funkcjonowaniu mediów lokalnych w ich województwie i zagrożeniach dla ich działalności ze strony lokalnych władz, biznesu lub innych czynników.
Jak tłumaczyła dr Dominika Bychawska-Siniarska z HFPC, z dotychczasowych doświadczeń Fundacji wynika, że na poziomie lokalnym wolność słowa najczęściej podlega ograniczeniom, dlatego że lokalne media nie mogą liczyć na wsparcie prawników, ich status majątkowy nie gwarantuje bezpieczeństwa, muszą też konkurować na rynku reklamowym z wydawnictwami samorządowymi - bywa, że daje to władzy łatwe w użyciu narzędzie do pozbycia się niewygodnych mediów kontrolujących jej działalność. - Dlatego liczymy, że blogerzy nawiążą kontakty z lokalnymi dziennikarzami, będą pojawiać się w sądach na procesach dotyczących takich przypadków, by je opisywać i aby pomóc nam wychwytywać ważne sprawy - dodała.
W woj. mazowieckim blogerką została Aleksandra Pałka, studentka socjologii i dziennikarstwa na UKSW, mieszkanka podwarszawskiego Józefowa. Jak mówiła, zamierza opisywać, jak na Mazowszu wygląda kwestia dostępu do informacji publicznej, procesów karnych i cywilnych dotyczących publikacji lokalnych mediów. - Pierwsze wpisy na moim blogu dotyczą ogólnej charakterystyki sytuacji lokalnych mediów w województwie oraz przypadku z Gostynina, gdzie strażnicy miejscy uniemożliwili dziennikarzom przeprowadzenie wywiadu z burmistrzem - powiedziała.
Platforma blogowa jest skonstruowana w ten sposób, że wchodząc na jej stronę internetową można kliknąć w konkretne województwo i zapoznać się z wpisami o sytuacji w regionie. Wpisy będą połączone z oceną sytuacji w regionie, w skali od 1 do 5. Większa liczba nagromadzonych ocen po pewnym czasie pozwoli utworzyć ranking województw, w którym trzy pierwsze będą oznaczone czerwonym kolorem jako te o największym zagrożeniu dla wolności mediów.
- Fundacja zapewnia blogerom poparcie dla ich działań i pomoc w ewentualnych kłopotach, gdyby w nie wpadli z tytułu swej działalności - zapowiedział wiceprezes HFPC dr Adam Bodnar, podkreślając, że blogerzy nie mają być dziennikarzami śledczymi, lecz obserwatorami sytuacji, którzy będą informować o działalności mediów. Projekt ma trwać do maja 2014 r. Niewykluczone - powiedziała dr Bychawska-Siniarska, że po tym okresie będzie kontynuowany.
Skomentuj artykuł