"Być dobrym w zawodzie to powód do dumy"

(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
PAP / drr

Dziś w Polsce potrzeba ludzi mających dobre wykształcenie zawodowe, a kluczem do znalezienia pracy są wysokie kwalifikacje - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku w woj. warmińsko-mazurskim.

Podkreślił, że na ogromny szacunek i uznanie zasługują polscy nauczyciele, dzięki którym uczniowie zajmują wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach ocen kompetencji.

"Kiedy byłem w waszym wieku, starsi ludzie mówili, i chyba do dziś to przekonanie żywią, że najważniejsza rzecz w życiu to, by mieć w ręku uczciwy fach, czyli dobry zawód potrzebny dziś na rynku, ale tak naprawdę potrzebny ludziom. Bo jeśli znajdziecie dzięki dobremu zawodowi pracę na rynku, to znaczy, że jesteście potrzebni, że ludzie potrzebują waszych usług, waszej fachowości" - podkreślił szef rządu.

"Nie ma żadnej przyczyny, aby te tradycyjne, a czasami nowoczesne zawody, których będziecie się uczyć w tej szkole zawodowej były traktowane gorzej niż inne zawody wynikające np. z wykształcenia uniwersyteckiego" - powiedział Tusk.

Premier wspomniał, że w jego rodzinie "największe sukcesy, prestiż, a także, co ważne w życiu, największe pieniądze zarobił jeden z dziadków, który był lutnikiem". Dodał, że miał w swojej rodzinie także stolarzy, cieśli i, jak podkreślił, byli to ludzie "bardzo dumni z tego, że potrafili coś sensownego zrobić z własną wiedzą i własnymi rękami i że potrafią być użyteczni dla innych".

"Dzisiaj, to mówi także całe moje doświadczenie życiowe, w Polsce potrzeba ludzi we wszystkich zawodach. Kluczem jest to, by oni byli dobrzy w tych zawodach. Dobry ślusarz jest tysiąckrotnie więcej wart na rynku niż słaby politolog, a o polityku już w ogóle nie mówię" - powiedział Tusk.

Donald Tusk podkreślił, że polscy nauczyciele i pracownicy nauki zasługują na wielki szacunek. "To, z czego powinniśmy być dumni, to wielki wysiłek polskich nauczycieli, polskich pracowników nauki i tych wszystkich, którzy zajmują się polską szkołą, ponieważ w międzynarodowych rankingach ocen kompetencji polscy uczniowie i studenci zajmują wysokie miejsca" - zaznaczył premier.

Dodał, że szkoła jest miejscem, w którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni uczyć się wzajemnego szacunku i dobrych relacji. "Aby być dumnym z siebie, ze swego miejsca, szkoły, swojej ojczyzny, trzeba się nawzajem szanować" - podkreślił Tusk.

"Jestem przekonany, że uczniowie zasługują na szacunek cierpliwość i zrozumienie nauczycieli, ale nauczyciele też zasługują na cierpliwość, zrozumienie i szacunek uczniów. Nie ma doskonałego nauczyciela i nie mam doskonałego ucznia. Ale dobre relacje, które dają ten efekt, jakim jest dobre przygotowanie do dorosłego życia, dobre relacje między nauczycielem a uczniem to jest coś, na czym powinniśmy się wszyscy skupić, bo relacje nacechowane szacunkiem, uznaniem, sympatią to jest coś, co niweluje nasze niedoskonałości, pozwala żyć we wspólnocie, a szkoła pełni w niej bardzo ważną funkcję" - zaznaczył szef rządu.

Dodał, że na wielki szacunek zasługują nauczyciele i pracownicy nauki, bo to dzięki nim polscy nauczyciele i uczniowie zajmują wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach oceny kompetencji, wyprzedzając takie potęgi edukacyjne jak Niemcy czy USA.

"Mamy w Polsce taki zwyczaj, żeby ponarzekać na samych siebie, ale warto wreszcie z tego narzekania wyjść na prostą i spojrzeć na własną przyszłość trochę bardziej optymistycznie" - ocenił szef rządu.

Nowo otwarty Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku, który został wybudowany dzięki unijnym dotacjom, oferuje uczniom naukę w ponad 30 zawodach, m.in. gastronomicznych czy informatycznych. W tym roku rozpocznie tam naukę na poziomie zawodowym i średnim ok. 400 uczniów. W przyszłości do nowego budynku zostaną przeniesione pozostałe szkoły zawodowe z terenu powiatu, w tym szkoła rolnicza.

Budowa i wyposażanie nowej siedziby Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku trwały od prawie trzech lat i kosztowały ok. 9,7 mln zł, z czego ponad 6,2 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dwupiętrowy budynek o powierzchni ponad 3,5 tys. m kw. może pomieścić 800 uczniów. Poza salami lekcyjnymi jest tu biblioteka, sala multimedialna i pracownia ćwiczeń gospodarstwa domowego.

Budowa nowego budynku dydaktycznego w Kurzętniku była pierwszym etapem inwestycji. W drugim powiat nowomiejski planuje dobudować halę sportową, przeszklony łącznik i boiska. Do tego czasu uczniowie będą korzystać z gminnych obiektów sportowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Być dobrym w zawodzie to powód do dumy"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.