Ostatnie dni roku szkolnego to już właściwie formalność. Sale lekcyjne zaczynają świecić pustkami, a uczniom pozostaje jedynie założyć odświętne stroje i odebrać świadectwa. Dzień zakończenia roku szkolnego to również czas wyróżnień i nagród dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki. Trzeba jednak odróżniać pojęcie wzorowego ucznia od wzorowego dziecka.
Ostatnie dni roku szkolnego to już właściwie formalność. Sale lekcyjne zaczynają świecić pustkami, a uczniom pozostaje jedynie założyć odświętne stroje i odebrać świadectwa. Dzień zakończenia roku szkolnego to również czas wyróżnień i nagród dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki. Trzeba jednak odróżniać pojęcie wzorowego ucznia od wzorowego dziecka.
Czego uczy polska szkoła w czerwcu? Widzę trzy główne umiejętności, które są wtedy trenowane ponad normę. Żadnej nie ma w podręcznikach. I zastanawiam się, kiedy wreszcie z tego ponurego, pruskiego systemu przymusu przejdziemy do czegoś bardziej odpowiedniego do życia w XXI wieku.
Czego uczy polska szkoła w czerwcu? Widzę trzy główne umiejętności, które są wtedy trenowane ponad normę. Żadnej nie ma w podręcznikach. I zastanawiam się, kiedy wreszcie z tego ponurego, pruskiego systemu przymusu przejdziemy do czegoś bardziej odpowiedniego do życia w XXI wieku.
Zbliża się koniec roku szkolnego i już teraz, na rodzicielskich komunikatorach, rozpoczynają się coroczne debaty o tym, czy kupować kwiatka nauczycielowi, a jeśli tak, to czy wspólnie, czy każdy osobno, czy może zamiast kwiatka bon na książki, a może wcale, bo przecież to nieważne. Niezależnie od tego, czym zakończą się te dyskusje, każdy z nas może spróbować samemu wyrazić wdzięczność. Podjąć wysiłek i - poza rzeczami, do których zawsze można się przyczepić - zobaczyć i nazwać dobro, które dziecko w tym roku dostało.
Zbliża się koniec roku szkolnego i już teraz, na rodzicielskich komunikatorach, rozpoczynają się coroczne debaty o tym, czy kupować kwiatka nauczycielowi, a jeśli tak, to czy wspólnie, czy każdy osobno, czy może zamiast kwiatka bon na książki, a może wcale, bo przecież to nieważne. Niezależnie od tego, czym zakończą się te dyskusje, każdy z nas może spróbować samemu wyrazić wdzięczność. Podjąć wysiłek i - poza rzeczami, do których zawsze można się przyczepić - zobaczyć i nazwać dobro, które dziecko w tym roku dostało.
Medonet / red
Od 1 września w polskich szkołach podstawowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas lekcji oraz przerw. Nowe przepisy, przyjęte przez rząd 2 czerwca, mają być odpowiedzią na narastający problem uzależnienia dzieci od ekranów. Wyjątki przewidziano jedynie w szczególnych przypadkach, na przykład w celach edukacyjnych lub zdrowotnych, takich jak monitorowanie poziomu glukozy.
Od 1 września w polskich szkołach podstawowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas lekcji oraz przerw. Nowe przepisy, przyjęte przez rząd 2 czerwca, mają być odpowiedzią na narastający problem uzależnienia dzieci od ekranów. Wyjątki przewidziano jedynie w szczególnych przypadkach, na przykład w celach edukacyjnych lub zdrowotnych, takich jak monitorowanie poziomu glukozy.
red.
Rząd chce ograniczyć obecność smartfonów w szkołach. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada, że uczniowie szkół podstawowych nie będą mogli korzystać z telefonów podczas całego pobytu na terenie placówki. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 września 2026 roku.
Rząd chce ograniczyć obecność smartfonów w szkołach. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada, że uczniowie szkół podstawowych nie będą mogli korzystać z telefonów podczas całego pobytu na terenie placówki. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 września 2026 roku.
Czas podsumowań roku szkolnego trwa w najlepsze. Zostały ostatnie zaliczenia, sprawdziany i oceny do wystawienia. To moment, w którym wielu młodych ludzi żyje pod większą presją niż zwykle. Dlatego właśnie teraz najmocniej powinno wybrzmiewać przesłanie, że oceny nie są w życiu najważniejsze.
Czas podsumowań roku szkolnego trwa w najlepsze. Zostały ostatnie zaliczenia, sprawdziany i oceny do wystawienia. To moment, w którym wielu młodych ludzi żyje pod większą presją niż zwykle. Dlatego właśnie teraz najmocniej powinno wybrzmiewać przesłanie, że oceny nie są w życiu najważniejsze.
rmf24.pl / jh
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada duże zmiany w funkcjonowaniu dzienników elektronicznych w polskich szkołach. Resort chce stworzyć bezpłatny eDziennik dla wszystkich placówek oświatowych w kraju. Nowy system ma wyeliminować opłaty, reklamy i zwiększyć bezpieczeństwo danych uczniów oraz rodziców.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada duże zmiany w funkcjonowaniu dzienników elektronicznych w polskich szkołach. Resort chce stworzyć bezpłatny eDziennik dla wszystkich placówek oświatowych w kraju. Nowy system ma wyeliminować opłaty, reklamy i zwiększyć bezpieczeństwo danych uczniów oraz rodziców.
portaloswiatowy.pl / jh
Od 2026 roku nauczyciele w Polsce otrzymali podwyżki wynagrodzeń. Choć wzrost wynosi 3 proc., przekłada się nie tylko na pensję zasadniczą, ale także na dodatki i świadczenia. Sprawdzamy, ile wynoszą nowe stawki i od kiedy obowiązują.
Od 2026 roku nauczyciele w Polsce otrzymali podwyżki wynagrodzeń. Choć wzrost wynosi 3 proc., przekłada się nie tylko na pensję zasadniczą, ale także na dodatki i świadczenia. Sprawdzamy, ile wynoszą nowe stawki i od kiedy obowiązują.
"Sam cierpiałem, znosiłem ten ból, który mi zadawano przez tak długi czas. Znosiłem ten hejt, który na mnie spadł, nie wiem czemu. Te upokorzenia, poniżanie i pobicie. Przecież ja byłem taki sam jak Wy. Dobrze się uczyłem, byłem grzeczny, miałem marzenia". Słowa odczytane na pogrzebie 14 letniego Mateusza powinny wybrzmieć. Jego oprawcy i ich rodzice, którzy chowali głowę w piasek oraz nauczyciele, którzy widzieli i nie reagowali - was pewnie nie ruszą. Boicie się teraz czegoś innego. Wydało się, jest głośno, ktoś może za to oberwać. Jednak wam nie jest wstyd, bo dawno przestaliście go czuć. Bo gdyby tak nie było, Mateusz by żył.
"Sam cierpiałem, znosiłem ten ból, który mi zadawano przez tak długi czas. Znosiłem ten hejt, który na mnie spadł, nie wiem czemu. Te upokorzenia, poniżanie i pobicie. Przecież ja byłem taki sam jak Wy. Dobrze się uczyłem, byłem grzeczny, miałem marzenia". Słowa odczytane na pogrzebie 14 letniego Mateusza powinny wybrzmieć. Jego oprawcy i ich rodzice, którzy chowali głowę w piasek oraz nauczyciele, którzy widzieli i nie reagowali - was pewnie nie ruszą. Boicie się teraz czegoś innego. Wydało się, jest głośno, ktoś może za to oberwać. Jednak wam nie jest wstyd, bo dawno przestaliście go czuć. Bo gdyby tak nie było, Mateusz by żył.
Archidiecezja krakowska / red
- Na naszych spotkaniach przede wszystkim spotkacie się z Jezusem Chrystusem. A gdy się spotkacie z Nim, to On wam wskaże drogę do Kościoła - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania z uczniami VIII Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.
- Na naszych spotkaniach przede wszystkim spotkacie się z Jezusem Chrystusem. A gdy się spotkacie z Nim, to On wam wskaże drogę do Kościoła - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania z uczniami VIII Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.
edziecko.pl / red.
Czy nauczyciel może odmówić uczniowi wyjścia do toalety w trakcie lekcji? Choć sprawa wydaje się oczywista, w praktyce budzi poważne wątpliwości – także prawne.
Czy nauczyciel może odmówić uczniowi wyjścia do toalety w trakcie lekcji? Choć sprawa wydaje się oczywista, w praktyce budzi poważne wątpliwości – także prawne.
rmf24.pl / jh
Zapadła decyzja w sprawie edukacji zdrowotnej w polskich szkołach. Od roku szkolnego 2026/2027 przedmiot będzie obowiązkowy, ale nie wszystkie jego elementy obejmą każdego ucznia.
Zapadła decyzja w sprawie edukacji zdrowotnej w polskich szkołach. Od roku szkolnego 2026/2027 przedmiot będzie obowiązkowy, ale nie wszystkie jego elementy obejmą każdego ucznia.
Super Express / jh
Do Rady Miasta Krakowa trafiła skarga na dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 4 po jednorazowej zmianie organizacji zajęć, która pozwoliła części uczniów uczestniczyć w mszy św. w kolegiacie św. Anny. Sprawa wywołała zarzuty o naruszenie neutralności światopoglądowej szkoły, ale komisja rady miasta zarekomendowała uznanie skargi za bezzasadną.
Do Rady Miasta Krakowa trafiła skarga na dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 4 po jednorazowej zmianie organizacji zajęć, która pozwoliła części uczniów uczestniczyć w mszy św. w kolegiacie św. Anny. Sprawa wywołała zarzuty o naruszenie neutralności światopoglądowej szkoły, ale komisja rady miasta zarekomendowała uznanie skargi za bezzasadną.
Wielki Post to czas, w którym - od kiedy sięgam pamięcią - odbywały się rekolekcje wielkopostne. Ich częścią są również spotkania dla dzieci i młodzieży, które wielu nazywa rekolekcjami szkolnymi, choć przyznajmy… Ze szkołą mają mało wspólnego. No, może poza tym, że paraliżują jej pracę.
Wielki Post to czas, w którym - od kiedy sięgam pamięcią - odbywały się rekolekcje wielkopostne. Ich częścią są również spotkania dla dzieci i młodzieży, które wielu nazywa rekolekcjami szkolnymi, choć przyznajmy… Ze szkołą mają mało wspólnego. No, może poza tym, że paraliżują jej pracę.
Rzeczpospolita.pl / jh
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wydał prawomocny wyrok w sprawie transpłciowej uczennicy szkoły średniej, uznając, że placówka ma obowiązek respektować preferowane imię i tożsamość płciową ucznia – nawet jeśli nie doszło jeszcze do formalnej zmiany danych w dokumentach. Orzeczenie uznano za ważne rozstrzygnięcie w kontekście ochrony praw osób transpłciowych w polskim systemie oświaty.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wydał prawomocny wyrok w sprawie transpłciowej uczennicy szkoły średniej, uznając, że placówka ma obowiązek respektować preferowane imię i tożsamość płciową ucznia – nawet jeśli nie doszło jeszcze do formalnej zmiany danych w dokumentach. Orzeczenie uznano za ważne rozstrzygnięcie w kontekście ochrony praw osób transpłciowych w polskim systemie oświaty.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania kolejnego odcinka podcastu Film na weekend. Tym razem Piotr Kosiarki i Tomasz Kopański analizują film "Lunana. Szkoła na końcu świata". Jest to głęboka opowieść o odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie najmniej można się go spodziewać. Film ukazuje głęboki kontrast między przebodźcowanym, nowoczesnym stylem życia głównego bohatera a surowym, ale pełnym harmonii i duchowości bytem mieszkańców butańskich gór. Twórcy podcastu mówią także o tym, dlaczego "Lunana" idealnie pasuje do okresu Wielkiego Postu.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania kolejnego odcinka podcastu Film na weekend. Tym razem Piotr Kosiarki i Tomasz Kopański analizują film "Lunana. Szkoła na końcu świata". Jest to głęboka opowieść o odnajdywaniu szczęścia tam, gdzie najmniej można się go spodziewać. Film ukazuje głęboki kontrast między przebodźcowanym, nowoczesnym stylem życia głównego bohatera a surowym, ale pełnym harmonii i duchowości bytem mieszkańców butańskich gór. Twórcy podcastu mówią także o tym, dlaczego "Lunana" idealnie pasuje do okresu Wielkiego Postu.
opoka.org.pl / red.
Sprawa nauczycielki ze szkoły w Kielnie, która podczas lekcji miała wyrzucić krzyż do kosza, wcale nie kończy się – mimo medialnych sugestii o "finale". Pełnomocnik rodzin reprezentowanych przez Ordo Iuris, Wawrzyniec Knoblauch, podkreśla, że najważniejsze postępowanie nadal trwa: prokuratura wciąż bada, czy doszło do obrazy uczuć religijnych, a celem rodzin jest skierowanie sprawy do sądu z aktem oskarżenia.
Sprawa nauczycielki ze szkoły w Kielnie, która podczas lekcji miała wyrzucić krzyż do kosza, wcale nie kończy się – mimo medialnych sugestii o "finale". Pełnomocnik rodzin reprezentowanych przez Ordo Iuris, Wawrzyniec Knoblauch, podkreśla, że najważniejsze postępowanie nadal trwa: prokuratura wciąż bada, czy doszło do obrazy uczuć religijnych, a celem rodzin jest skierowanie sprawy do sądu z aktem oskarżenia.
rmf24.pl / red.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofało się z planów zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji w szkołach. Informację tę przekazał dyrektor Departamentu Komunikacji MEN, Kacper Lawera. Kontrowersyjne propozycje zostały usunięte z najnowszej wersji projektu ustawy o prawach i obowiązkach ucznia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofało się z planów zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji w szkołach. Informację tę przekazał dyrektor Departamentu Komunikacji MEN, Kacper Lawera. Kontrowersyjne propozycje zostały usunięte z najnowszej wersji projektu ustawy o prawach i obowiązkach ucznia.
rmf24.pl / red.
W jednej ze szkół podstawowych w Głogowie na Dolnym Śląsku doszło do wstrząsającego incydentu. Nauczyciel techniki miał użyć przemocy wobec 12-letniego ucznia oraz kierować pod jego adresem obraźliwe słowa. Sprawa może zakończyć się dla pedagoga odpowiedzialnością karną i usunięciem z zawodu.
W jednej ze szkół podstawowych w Głogowie na Dolnym Śląsku doszło do wstrząsającego incydentu. Nauczyciel techniki miał użyć przemocy wobec 12-letniego ucznia oraz kierować pod jego adresem obraźliwe słowa. Sprawa może zakończyć się dla pedagoga odpowiedzialnością karną i usunięciem z zawodu.
Głos Nauczycielski/Stacja7/łs
Zdarzenia w Szkole Podstawowej w Kielnie, do których doszło w połowie grudnia, w krótkim czasie przestały być jedynie lokalnym problemem, stając się centrum ogólnopolskiej debaty o granicach tolerancji, wolności religijnej i upolitycznieniu oświaty. Podczas gdy jedna strona mówi o rażącej profanacji i pogardzie, druga broni się, wskazując na niefortunne nieporozumienie i polityczny lincz na pedagogu.
Zdarzenia w Szkole Podstawowej w Kielnie, do których doszło w połowie grudnia, w krótkim czasie przestały być jedynie lokalnym problemem, stając się centrum ogólnopolskiej debaty o granicach tolerancji, wolności religijnej i upolitycznieniu oświaty. Podczas gdy jedna strona mówi o rażącej profanacji i pogardzie, druga broni się, wskazując na niefortunne nieporozumienie i polityczny lincz na pedagogu.
{{ article.published_at }}
{{ article.description }}
{{ article.description }}