Co można zobaczyć w Pałacu Prezydenckim?

(fot. Marcin Białek / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) Pałac Prezydencki i Belweder są w niedzielę otwarte dla zwiedzających. Mieszkańcy Warszawy i turyści mogą odwiedzać miejsca, w których pracuje prezydent Bronisław Komorowski.

Przed Pałacem Prezydenckim i Belwederem stoją długie kolejki chętnych do zwiedzania. Wpuszczani są oni w grupach, które oprowadzają przewodnicy. - Zazwyczaj podczas takich dni otwartych Pałac Prezydencki odwiedza około 1000 osób, a Belweder - około 600. Wyjątkowa była tegoroczna Noc Muzeów, kiedy Belweder zwiedziło 1200 osób. Dziś liczba zwiedzających nie odbiega od normy - powiedział PAP Roman Wilkoszewski, zastępca dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogą obejrzeć miejsca, w których Bronisław Komorowski przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki; udostępniono m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką.

Można zwiedzać także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja tego roku, w dniu Święta Flagi. Salę tę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych - od bitwy pod Grunwaldem po epokę Solidarności. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucji 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku oraz jeden z historycznych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja, wydanych 30 kwietnia 1981 roku w Warszawie przez Komisję Kultury Regionu Mazowsze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać obrazy z Galerii Rogalińskiej, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona oraz zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże i dzieła religijne tego artysty.

W tym roku decyzją Sejmu RP obchodzony jest Rok Aleksandra Fredry, temu pisarzowi poświęcone było sobotnie Narodowe Czytanie. W niedzielę w Pałacu Prezydenckim można zwiedzić okolicznościową wystawę poświęconą autorowi "Zemsty", na której prezentowane są rękopisy autora, Złoty Krzyż Virtuti Militari, którym Aleksander hrabia Fredro został odznaczony z rozkazu Napoleona 20 grudnia 1812 roku, pieczęć herbową Aleksandra Fredry, portrety oraz fotel pisarza.

Zwiedzający Belweder oglądają m.in. Salę Orderu Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską a także otwarty rok temu Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Urządzono go w pomieszczeniu, w którym w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części, używanej przez rodzinę marszałka. W gabinecie Józef Piłsudski pracował, przyjmował oficerów Adiutantury Generalnej i Kancelarii Cywilnej, prowadził narady z dowódcami i podkomendnymi. Wyposażenie gabinetu stanowi oryginalne biurko z lampkami i kałamarzem, fotel Marszałka oraz drugi fotel dla gości przy biurku, a także łóżko z szafką nocną.

W niedzielę, podczas Dnia Otwartego, na biurku Piłsudskiego ustawiono szklankę herbaty, bardzo mocnej, takiej, jaką marszałek nauczył się pić na Syberii, a także ozdobne pudełko na papierosy. Marszałek lubił też mieć na biurku ciasteczka imbirowe wypiekane przez jego gospodynię, w niedzielę zamiast ciasteczek na talerzyku znalazło się pokrojone jabłko. Na biurku leży też ozdobna teczka na dokumenty, zrabowana z Belwederu pod koniec II wojny światowej przez jednego z niemieckich oficerów. Musiały go jednak dręczyć wyrzuty sumienia, ponieważ nakazał swoim spadkobiercom oddanie zabytkowej teczki do Belwederu.

Marszałek Józef Piłsudski mieszkał i urzędował w Belwederze przez 13 lat - od 1918 do 1922 r., a później od 1926, z przerwami, do śmierci w 1935 r. Na przestrzeni lat funkcje pomieszczeń i sprzęty, z których korzystał marszałek, zmieniały się wielokrotnie, dlatego nie było możliwe zrekonstruowanie autentycznego gabinetu, saloniku i pokoju adiutanta, określanych wspólnym mianem gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdecydowano się więc na ich odtworzenie.

Niedzielny dzień otwarty w Belwederze i Pałacu Prezydenckim został zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, do których kancelaria Prezydenta RP przyłączyła się po raz pierwszy. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. Podczas EDD często otwierane są dla publiczności obiekty, do których dostęp zazwyczaj jest ograniczony. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. 21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co można zobaczyć w Pałacu Prezydenckim?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.