"DGP": Pieniądze rodzą przemoc w rodzinie

(fot. mitanei / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / ptsj

Policyjne statystyki szybko pęcznieją od nowego rodzaju interwencji - związanych z nękaniem ekonomicznym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W pierwszej połowie 2014 r., gdy wprowadzono tę kategorię nękania, policja odnotowała 627 takich przypadków. W drugim półroczu ich liczba przekroczyła już 1,4 tys.

Funkcjonariusze podczas interwencji coraz częściej słyszą, że nękający uzależnił od siebie finansowo pozostałych członków rodziny: wydziela pieniądze na życie lub całkowicie ich pozbawia.

Do przemocy ekonomicznej dochodzi np. gdy żona zarabia, ale mąż przejmuje pełną kontrolę nad wydatkami, zabiera jej pensję. Jeszcze częstsze są przypadki, gdy żona nie pracuje, a mąż odmawia przekazania środków na życie.

DEON.PL POLECA


Mamy z tym też do czynienia, gdy dorosłe dzieci bezprawnie, czasem siłą, zabierają rentę lub emeryturę swoim rodzicom - wskazuje szefowa pogotowia Niebieska Linia Renata Durda.

Jak przekonuje szefowa Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska, zgłoszeń dotyczących tego problemu jest coraz więcej, bo też i świadomość rośnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"DGP": Pieniądze rodzą przemoc w rodzinie
Komentarze (3)
P
piotr
4 lutego 2015, 10:50
Do: "z rodziną dobrze na ftce" niech Pan/i zacznie pisać o Marsie. Tam też Pan/i nie był i nie widział
T
trawa
4 lutego 2015, 10:20
ależ tu słowa nie ma o tym, czy to "śluba", czy nie "ślubna" rodzina! co za demagogiczny, oderwany od rzeczywistości, pusty argument!
Z
z rodziną dobrze na fotce
4 lutego 2015, 09:47
a podobno nie ma to jak "rodzina" ślubna oczywiście. Przestańcie więc przypisywać wszystkie patologie związkom partnerskim, bo jak widać najwięcej przemocy jest w tzw. rodzinach.