Do PKW wpłynęło 9 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego

(fot. depositphotos.com)
PAP / kk

Dotychczas do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło 9 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych. Dokumenty do rejestracji komitetów złożyły m.in.: Koalicja Obywatelska, PiS, Lewica i Bezpartyjni Samorządowcy - poinformowała PKW.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Termin na złożenie do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 24 sierpnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do poniedziałku 26 sierpnia jest czas na złożenie takiego zawiadomienia.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek PKW przekazała PAP, że dotychczas do Komisji trafiło dziewięć zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych. Są to: Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (KW Lewica), Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy, Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy!, Komitet Wyborczy Zgoda, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI, Komitet Wyborczy Odpowiedzialność, Komitet Wyborczy PiS, Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija we wtorek 3 września.

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do PKW wpłynęło 9 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.