Epitafium na rocznicę katastrofy smoleńskiej
W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze ma zawisnąć płaskorzeźba z epitafium "Pamięci i Wdzięczności" ofiarom z 10 kwietnia 2010 r. Jej elementem będzie tablica, która przez kilka miesięcy widniała na obelisku w miejscu katastrofy.
Według informacji biura prasowego sanktuarium blisko czterometrowej wysokości płaskorzeźba projektu krakowskiego twórcy Lecha Dziewulskiego dołączy 14 kwietnia tego roku do innych tablic wotywnych i urn pamięci umieszczonych w sanktuarium.
W projekt wpisano m.in. oryginalną tablicę upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły "w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim".
Główna część płaskorzeźby przedstawia las nawiązujący do miejsc mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje czy Katyniu. W centrum kompozycji umieszczono polskiego orła w koronie, a u podnóży drzew - świece w liczbie nawiązującej do bilansu ofiar katastrofy. Pośrodku lasu stoi krzyż katyński z przewieszoną stułą. Między drzewami widać skrzydło rozbitego samolotu, ponad nimi - postać Matki Bożej Jasnogórskiej. W części informacyjnej epitafium zawarto listę 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
Inicjatorami umieszczenia na Jasnej Górze tablicy z epitafium "Pamięci i Wdzięczności" są - według informacji biura prasowego sanktuarium - przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski i tamtejsi paulini oraz Jasnogórska Fundacja "Pro Patria".
Przedsięwzięciu została poświęcona strona internetowa epitafiumsmolenskie.pl. Tam, a także na stronie biura prasowego sanktuarium, zamieszczono apel kustosza jasnogórskich zbiorów o. Jana Golonki do wiernych o wsparcie inicjatywy. Wpłat można dokonywać na konto prowadzone przez fundację "Pro Patria".
Pierwszą tablicę, która upamiętniała w miejscu katastrofy smoleńskiej jej ofiary, przywieźli w lipcu ub. roku na Jasną Górę - jako wotum - przedstawiciele zrzeszającego część rodzin katastrofy Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010. Tablicę wyeksponowano wówczas na wałach Jasnej Góry podczas mszy w ramach 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
Zdemontowaną tablicę Rosjanie zamienili w kwietniu ub. roku na nową, dwujęzyczną. Znajduje się na niej napis: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".
Przekazana na Jasną Górę i umieszczona w projekcie epitafium tablica informuje po polsku m.in., że ofiary katastrofy smoleńskiej zginęły "w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.".
Skomentuj artykuł