Koniec hazardu w internecie. Jest ustawa

(fot. plutor / flickr.com)
PAP / drr

Sejm znowelizował w piątek ustawę hazardową, która wprowadza m.in. zakaz hazardu w internecie, ale dopuszcza zakłady wzajemne. Za opowiedziało się 419 posłów, przeciw był jeden, trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili wnioski mniejszości.

Ustawa wprowadza zakaz hazardu w internecie, uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach - a zakładami wzajemnymi.

Pierwszy rodzaj gier to tzw. hard gambling, czyli gry, które w internecie niosą ze sobą zarówno niebezpieczeństwo szybkiego uzależnienia, jak i możliwość oszukiwania przez urządzającego gry, np. przez odpowiednie programy, czego grający, a często też kontrolujący nie mogą sprawdzić. Będą one zakazane.

DEON.PL POLECA

W przypadku zakładów wzajemnych internet jest tylko kanałem dystrybucji. Gracz zawiera zakład a wynik nie jest generowany elektronicznie, zależy od współzawodnictwa czy zdarzenia. Takie zakłady będą mogły być organizowane w internecie.

Zgodnie z rządowym projektem, służby (np. celne) będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonanych transakcji finansowych, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry. Służby celne będą miały możliwość zapoznania się z danymi telekomunikacyjnymi osób, które organizują nielegalne gry hazardowe oraz w nich uczestniczą. W przypadku podejrzenia, że firma lub osoba popełniała przestępstwo skarbowe związane z nielegalnym organizowaniem gier hazardowych, Służba Celna będzie mogła blokować rachunki bankowe.

Nowelizacja wprowadza też pewne ułatwienia dotyczące loterii fantowych lub gier fantowych bingo, w których wartość puli wygranej nie przekracza 3395 zł. Zezwolenie w takim przypadku będzie wydawał naczelnik urzędu celnego, a nie - jak dotychczas - dyrektor izby celnej, zaświadczenia potrzebne do wydania zezwolenia zastąpiono oświadczeniami, do 33 zł zmniejszono też opłatę za zezwolenie.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec hazardu w internecie. Jest ustawa
Komentarze (1)
D
Dami
15 kwietnia 2011, 10:33
Teraz utworzy się specjalne jednostki policyjne śledzące hazard w internecie. Najlepiej w każdej gminie. Oczywiście w ramach taniego państwa i wielkiego ograniczania biurokracji o ktrym bezustannie mówi premier. Będą one działać równie skutecznie co ci walczący z internetową pedofilią czyli z miernym skutkiem i od czasu do czasu ogłaszanymi wielkimi sukcesami. O kosztach tego typu działań się dyskretnie nie wspomina. Oczywiście, ten kto nic nie robi nie marnotrawi też pieniędzy, ale czyż walka z wiatrakami, donkichoteria jest rzeczywiście taka piękna? Walka z hazardem w internecie przypomina zakaz agitacji przewyborczej w Sieci. Prawo, którego nie można skutecznie wyegzekwować niszczy autorytet państwa, a nie wzmacnia. Do wielu istniejących na papierze zakazów i nakazów (zakaz picia w parkach, obowiązek sprzątania po psach, zakaz śmiecenia w miejscach publicznych, palenia w środkach komunikacji miejskiej itp) dołącza się ciągle nowe, trudne w egzekwowaniu. Państwo buduje swą potęgę na papierze. Wygląda na to, że mamy być "papierowym tygrysem" Europy.