Manifestacje przeciw reformie sądownictwa

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / jp

Kilka tys. osób zgromadziło się w sobotę wieczorem na Pl. Krasińskich w Warszawie na manifestacji sprzeciwu wobec reformy sądownictwa.

Wcześniej kilkaset osób pikietowało dom prezesa PiS na Żoliborzu. Protesty miały też miejsce m.in. w Jeleniej Górze, Wrocławiu i Białymstoku i Lublinie.

Na Pl. Krasińskich wznoszone były okrzyki m.in: "wolność, równość, demokracja", "wolne sądy", "wolne media", "obalimy dyktaturę, wszyscy razem ręce w górę".

Zgromadzeni mieli flagi narodowe i unijne, transparenty z napisami "konstytucja", "trzy razy nie", "weto".

DEON.PL POLECA

Aplauzem powitano informację, że demonstracja odbyła się też przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Podczas tej pikiety, jak podała policja, nie było poważniejszych incydentów, tylko jeden z mężczyzn został przewieziony do jednostki policji, gdzie został ukarany mandatem 200 zł za zakłócanie porządku. Mężczyzna mandat przyjął.

- Protesty, presja na prezydenta Andrzeja Dudę, by zawetował trzy regulacje dotyczące sądownictwa ma znaczenie - przekonywał w Jeleniej Górze lider PO Grzegorz Schetyna.

- Trzeba wierzyć, że przyjdzie chwila refleksji. Ta szansa jest do końca. Ja myślę, że spotkania, argumenty, słowa, wielogodzinne debaty (...), to wszystko zostanie wzięte pod uwagę przez prezydenta i po prostu podejmie on męską decyzję, będzie chciał pokazać, że jest prezydentem prawdziwym, prawnikiem z doświadczeniem uniwersyteckim, a przede wszystkim, że jest patriotą - zaznaczył lider PO.

- (...) To jeszcze będzie długi marsz, ale te emocje, mobilizacja jest dobrą prognozą na przyszłość - powiedział Schetyna.

- Chcemy żyć w wolnym suwerennym kraju i nie chcemy, by ktoś taki jak Kaczyński zabierał nam wolność - dodał.

Zapewnił, że nawet jeśli prezydent podpisze ustawy, "sprawa się nie skończy".

- (...) Jeżeli sądy zostaną zdemolowane, to wszystko wskazuje na to, że wejdziemy na drogę, na końcu której są sankcje unijne dla Polski; na drogę, którą Kaczyński wyprowadza nas z UE - powiedział.

- Wy - młodzi - bierzecie odpowiedzialność za państwo, my starzy wiemy, że nie ma prostego powrotu do III RP, że III RP została zdewastowana kompletnie - mówił na manifestacji we Wrocławiu b. opozycjonista z PRL Władysław Frasyniuk.

Na manifestacji na wrocławskim Rynku uczestniczyło kilka tys. osób. Skandowano m.in. "Przecz z Kaczorem dyktatorem" "Wolność, Równość, Demokracja", "Wolne sądy", "Obronimy konstytucję".

B. opozycjonista zwrócił się do młodych ludzi.

- Dziękuję wam za obecność. (...) Teraz wy musicie budować nowoczesne państwo, które będzie odporne na chamstwo i agresję, z jaką mamy dziś do czynienia. My starzy nie sprawdziliśmy się, skoro obalono TK (…), jestem przekonany, że znajdziecie w sobie siłę, że będziecie wielkimi Polakami, którzy zbudują szczęśliwą ojczyznę dla siebie i swoich dzieci - mówił Frasyniuk.

W manifestacji uczestniczyli m.in. politycy PO, Nowoczesnej i SLD, w tym europoseł Bogdan Zdrojewski (PO) i poseł Stanisław Huskowski (koło poselskie Europejscy Demokraci).

Kilkaset osób protestowało przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Przyniesiono flagi Polski i UE, zapalono lampki, które na zakończenie ustawiono wokół sądu.

Jeden z organizatorów mówił, że to zgromadzenie "apartyjne i obywatelskie". Na proteście nie było partyjnych emblematów ani transparentów.

Uczestnicy skandowali m.in. "Nie ma wakacji bez demokracji", "Chcemy weta!", "Andrzej wetuj", "Konstytucja", "Wolność, równość demokracja", "Wolna Polska europejska", "Polska dla wszystkich". Odśpiewano też hymn Polski.

Na Placu Litewskim w centrum Lublina mieszkańcy ze zniczami i lampionami ułożyli na placu napis VETO; trzymali biało-czerwone flagi i transparenty z napisami: "Wolne sądy wolny naród", "Stop dyktaturze", "3 X WETO". Skandowali: "Konstytucja!", "Solidarność naszą bronią!".

Wśród protestujących był m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

- Te manifestacje pokazują, że rodzi się ruch obywatelski. Domagamy się, żeby władza nas słuchała i robią to obywatele Lublina, a nie partie polityczne - powiedział.

I czytanie projektu ustawy o SN odbyło się w miniony wtorek; w czwartek po południu Sejm ustawę przyjął, wprowadzając do niej poprawki wniesione przez PiS (w tym m.in. konsumującą propozycję zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę, by Sejm wybierał sędziów-członków KRS większością 3/5 głosów - PAP) i odrzucając ponad 1000 poprawek opozycji: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. W nocy z piątku na sobotę ustawę bez poprawek przyjął Senat.

Jak przekonują autorzy ustawy, ma ona gwarantować pełnienie funkcji sędziego SN przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych. Wzmocniona ma być rola KRS w powoływaniu sędziów SN. Bez zmiany pozostaje zasadniczy przepis, że do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN powołuje prezydent na wniosek KRS.

Nowością jest zapis, że sędzią SN będzie mógł zostać np. sędzia sądu rejonowego, prokurator rejonowy, radca Prokuratorii Generalnej RP, adwokat, radca prawny i notariusz - pod warunkiem 10 lat stażu pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Manifestacje przeciw reformie sądownictwa
Komentarze (21)
WDR .
24 lipca 2017, 00:12
Widzę, że Szanowni Koledzy lleszek i Beniamin bardzo się ożywili po prośbie Ryszarda Petru o większą aktywność w internecie ;-))) Na razie , w tym wątku, rozpoczęte tematy. Beniamin: 4 lleszek: 3 Jestem jednak pewien, że lleszek nie napisał ostatniego słowa ;-) ps. [url]https://twitter.com/czaplinskiii/status/889243323923353600[/url]
24 lipca 2017, 11:39
Przeydent zgłosił veto do Ustawy o KRS oraz SN.  Czy wg.Pana to Ubek?
24 lipca 2017, 21:43
Skąd u Ciebie mój drogi taka maniera ataku ad persona?Najpierw pisałeś ,że piszę na zlecenie GW a teraz Petru?Piszę to co uważam za słuszne pewnie podobnie jak Ty , pewnie obu nam zależy na dobru Polski chociaż mamy różne recepty.Piszemy na portalu katolickim szanujmy się bo to też rodzaj świadectwa.Pozdrawiam bez urazy.
23 lipca 2017, 20:58
Najnowszy hit. [url]http://niezalezna.pl/102770-astroturfing-do-polski-wszedl-bardzo-niebezpieczny-przeciwnik-ktory-nie-zjawil-sie-tu-przypad[/url] ------------ Polska jest dziś obiektem zmasowanej akcji dezinformacyjnej ze strony środowisk opozycyjnych - ocenił Jacek Sasin, poseł PiS, mówiąc o zjawisku tzw. astroturfingu, jakie jego zdaniem pojawiło się polskim internecie. ------------------ Ale tutaj całkowicie zgadzam się z posłem Sasinem. Osobiście widziałem latający spodek, z którego sypał się proszek. Jak proszek spadł na ziemię, nagle podnosili sie jacyś ludzie i podejmowali hasła antyrządowe, sprzeciwiające się reformie sądów. Latający spodek promieniami laserowymi sterował ruchem tych ludzi, koordynując akcje między budynkami Sejmu, pałacem prezydenckim i placem Krasińskich. Jeśli są potrzebne dowody, wrzuciłem na YouTube film i zdjęcia, widać czarno na białym.
23 lipca 2017, 19:45
Brytyjski magazyn "The Observer" opublikował komentarz redakcyjny dotyczący kontrowersji wokół reformy sądownictwa w Polsce. Pisze, że "dla dobra swej wiarygodności i przyszłej spójności Unia Europejska musi przyjąć twardą linię wobec (Jarosława) Kaczyńskiego i PiS". W sobotę podobny komentarz redakcyjny opublikował centrowy dziennik "The Times", który ocenił, że "Polska znajduje się na krawędzi", a "rządy prawa są zagrożone". "Od 2015 rządzące Polską PiS zachęcało, a w niektórych przypadkach doprowadzało do erozji wartości, na których oparto rozszerzenie Unii Europejskiej i polski dobrobyt. W ciągu ostatnich dwóch tygodni ugrupowanie pośpiesznie przegłosowało trzy ustawy, które zagrażają niezależności sądownictwa, dając posłom oraz rządowi prawo mianowania i odwoływania sędziów w niemal każdym polskim sądzie" - wskazał "Times".
23 lipca 2017, 17:22
"Wszyscy robimy krok w tył, by móc zrobić krok w przód – by ze sobą być, lubić się, dzielić wartościami i poglądami na mnóstwo innych, często ciekawszych niż polityka, tematów. Nie wierzę, że jest to możliwe na ogólnonarodową skalę. Ale warto zacząć od siebie, swojej rodziny, swoich przyjaciół, swojego środowiska. By wraz z niezawisłością sądów nie utracić czegoś jeszcze ważniejszego, czego potrzebujemy niezależnie od systemu, w którym żyjemy – człowieczeństwa. Nie dajmy sobie tego zrobić". - Ignacy Dudkiewicz
23 lipca 2017, 17:07
Część prawicowego środowiska zaczyna głośno apelować do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym. Długi list do głowy państwa napisał publicysta Rafał Ziemkiewicz. Do niepodpisywania przepisów przekonują także Igor Janke oraz Agnieszka Romaszewska.
AA
a a
23 lipca 2017, 13:26
Jeszcze raz zatem apeluję do Polaków: nie dajcie się sprowokować do tzw  „obrony demokracji”. To jest plan podpalenia Polski, identyczny z tym, który zrealizowano na Ukrainie zimą 2013/2014 roku. Z planem tym występuje zainstalowane w Polsce środowisko banderowskie ściśle powiązane z PO. Nie jest tajemnicą, że organizacje i inne podmioty ukraińskie są w Polsce częścią politycznego zaplecza PO i michnikowszczyzny. Teraz zresztą już widać po co w ostatnich miesiącach padały ze strony publicystów i polityków związanych z obozem liberalnym żądania „otwarcia Polski dla Ukraińców”, w tym nie tylko zintensyfikowania imigracji ukraińskiej do Polski, nie tylko zapewniania imigrantom ukraińskim mieszkań i pracy, ale przyspieszenia procedur nadawania im obywatelstwa, otwarcia dla nich stanowisk na uczelniach i w wojsku. Obóz kosmopolityczno-liberalny nie ukrywa, że chodzi mu o stworzenie swojego nowego elektoratu. Dał temu wyraz m.in. pan Dutkiewicz ogłaszając publicznie, ze chce doprowadzić do daleko idącej zmiany składu narodowościowego Wrocławia na rzecz Ukraińców, których jest tam już 15 proc., by walczyć z „polskim nacjonalizmem”. Jeżeli Ukraińcy mają być w perspektywie elektoratem PO, to mogą też wziąć udział w puczu, którego scenariusz ogłosił pan Kramek. Jeżeli będzie bowiem za mało chętnych ze strony etnicznych Polaków, to sięgnie się po diasporę ukraińską – tę starą i nową. Ona – a nie Polacy – posłucha w pierwszej kolejności Fundacji Otwarty Dialog. Poza tym będzie potem podstawa do szybkiego nadania obywatelstwa uczestnikom puczu z nowej diaspory ukraińskiej. Cóż bowiem bardziej predystynuje do nadania obywatelstwa jak nie udział w „walce o demokrację”? Tu nie chodzi o żadną reformę sądów. Merkel i Soros muszą obalić rząd PiS ze względu na kryzys migracyjny w Europie Zachodniej. Tylko nowy „demokratyczny” rząd zagwarantuje im przyjmowanie imigrantów z Afryki i Azji przez Polskę i odzyskanie kontroli politycznej nad Polską. Jeszcze raz zatem apeluję do Polaków: nie dajcie się sprowokować do „obrony demokracji”. czyt: http://www.mysl-polska.pl/1290
23 lipca 2017, 22:39
PiS łamie prawo. PiS dokonuje zamachu stanu. PiS niszczy sądy.  Może Pani chce zyć w dyktaturze, ja nie. Ja chcę być wolny.
23 lipca 2017, 12:20
[url]https://www.youtube.com/watch?v=Df11jgJGSw0[/url] --------- Jarosław Kaczyński, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, 18 lipca 2017 rok. "Wiem, że boicie się prawdy. Ale nie wycierajcie sobie mord zdradzieckich pamięcią mojego świętej pamięci brata. Zniszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami". Cały czas się zastanawiam, o jaką Polskę walczyli powstańcy z pomnika na placu Krasińskich. Czy na pewno o taką ?
AA
a a
23 lipca 2017, 13:34
APAGE SATANAS!!!
23 lipca 2017, 22:40
Czarownica? 
D
demokracja.net
23 lipca 2017, 11:53
Gen. August Emil Fieldorf - został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m.st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską na karę śmierci przez powieszenie. Do dziś ŻADNEGO z „polskich” sędziów nie rozliczono ! dlaczego ?  czy polski system sądownictwa jest wolny  ? Czy każdy zdolny student prawa mógł być  w przeszłości przyjęty na ‘polską’ aplikację sędziowską ?  Kto opłacił rosyjskojęzycznych kierowców autokarów którymi przyjechali „ ludzie protestujący przeciwko przejęciu sądownictwa ” ?
23 lipca 2017, 12:04
To się nazywa odlot :)
23 lipca 2017, 22:42
A wisz, że kążdy sędzia Sądu Najwyższego urodzony przed 1972 r. musi złożyć oświadczenie lst weryfikowane przez IPN? Nie sądzę, że cokolwiek do zakutego łba dotrze. 
23 lipca 2017, 11:48
Kolejny glos o sytuacji w Polsce , myślę , żę niektórym powinno dać do myślenia jak widzą to z zewnątrz bardziej na chłodno, nie można trwać w uporze ,że wszyscy się mylą tylko my mamy rację. Brytyjski "Observer" krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Apeluje też o "twardy kurs" Unii Europejskiej wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. Według tygodnika, wprowadzane zmiany, to "mocny cios w niezbyt silne, pokomunistyczne instytucje demokratyczne". "Observer" wyraża opinię, że wydarzenia w Polsce "niszczą iluzję, iż ciemne moce nietolerancyjnego nacjonalizmu i populizmu są w Europie w odwrocie". Tygodnik oskarża Jarosława Kaczyńskiego o "autorytaryzm" i ocenia, że Polska ma dziś w Europie reputację "czarnego charakteru" w większym stopniu niż Węgry Viktora Orbana.
AA
a a
23 lipca 2017, 13:33
Opłacany zdrajco !!!  - to tyle
23 lipca 2017, 22:44
Zdracja popiera zamach stanu. Czy Pani popiera zamach stanu dokonywany przez PiS rękami komunistycznego prokuratora? 
23 lipca 2017, 10:27
Plac Krasińskich w przeciągu zaledwie trzech tygodni oglądał dwie Polski. Jedną reprezentował partyjny aktyw zwieziony 6 lipca autokarami przez władzę państwową aby gwizdał na tych, kogo Jarosław Kaczyński nie lubi i żeby partyjni dygnitarze zgromadzeni na placu czuli się komfortowo i drugą reprezentowali ludzie protestujący przeciwko przejęciu sądownictwa przez rządzącą elitę. Ciekawe, w której Polsce by się lepiej odnaleźli powstańcy z pomnika, wyłaniający się z kanału aby podjąć dalszą walkę.
23 lipca 2017, 10:40
Na pewno nie z poskomuną!!!
23 lipca 2017, 22:48
Ale z PRL + już tak?