Obchody 90. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem
Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczęły się w środę w Pucku (Pomorskie) obchody 90. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień – symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
W pierwszej części uroczystości Lech Kaczyński zostanie udekorowany Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP. Następnie, w puckiej farze będzie uczestniczył we mszy św. w intencji ojczyzny i ludzi morza, koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie prezydent złoży kwiaty pod położonym w porcie historycznym słupkiem zaślubinowym. Lech Kaczyński wygłosi w środę dwa przemówienia: na miejskim rynku oraz w porcie rybackim.
W uroczystościach w Pucku uczestniczy także marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który jest honorowym Prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej. Objął on honorowy patronat nad obchodami.
Po południu prezydent Lech Kaczyński pojedzie do Kartuz, gdzie przewidziano konferencję prasową, spotkanie z mieszkańcami na rynku oraz wizytę w Muzeum Kaszubskim.
Prezydent: odzyskanie dostępu do morza sukcesem Polski
Prezydent podkreślił, że II Rzeczpospolita doskonale to wykorzystała. Wymienił powstanie w krótkim czasie 120-tysięcznej Gdyni, polskiej floty handlowej, marynarki wojennej, szkolnictwa morskiego. Podkreślił, że te osiągnięcia należą do największych sukcesów w okresie 20-lecia Polski przedwojennej.
Zdaniem Lecha Kaczyńskiego odzyskanie dostępu do morza w dużym stopniu ukształtowało naszą historię.
Podkreślił, że dziś przemysł stoczniowy znajduje się w trudnej sytuacji. – Musimy z tym walczyć – dodał.
– Każdy krok uczyniony w obronie gospodarki morskiej jest wykonaniem patriotycznego obowiązku wobec Polski – ocenił prezydent.
Skomentuj artykuł