Piechociński zaprasza do władz PSL europosłów

(fot. PAP/Michał Walczak)
PAP / mh

Prezes PSL Janusz Piechociński zaprosił do władz partii europosłów Andrzeja Grzyba i Czesława Siekierskiego - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w kierownictwie Stronnictwa. Siekierski ma stanąć na czele think tanku im. Macieja Rataja.

Andrzej Grzyb, jako członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego, ma się zająć kontaktami z europarlamentem, w szczególności w Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PSL.

Z kolei Czesław Siekierski ma w NKW odpowiadać za kontakty ze środowiskiem akademickim, ma też kierować Instytutem im. Macieja Rataja, którego stworzenie zapowiedział przed tygodniem prezes PSL. Instytut ma być rodzajem think tanku zajmującego się myślą ludową, samorządową i europejską.

DEON.PL POLECA

Według wcześniejszych informacji PAP zaproszenie do Naczelnego Komitetu Wykonawczego dostali wiceminister skarbu Urszula Pasławska, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, Jarosław Rzepa - szef zachodniopomorskich struktur PSL oraz Mirosław Karapyta - marszałek województwa podkarpackiego.

Kandydatami do władz PSL są też minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także marszałkowie województw świętokrzyskiego i lubelskiego - Adam Jarubas i Krzysztof Hetman. Politycy mają być rekomendowani do Naczelnego Komitetu Wykonawczego lub prezydium Rady Naczelnej.

Przed tygodniem Piechociński powiedział, że jednym z członków Komitetu zostanie były minister rolnictwa Marek Sawicki, który ma się zajmować rolnictwem.

Nowy prezes PSL zapowiedział też, że chce zbudować "maksymalnie szeroką drużynę". Zaznaczył, że w Naczelnym Komitecie Wykonawczym znajdzie się minimum po jednym reprezentancie każdego województwa.

Nowy Naczelny Komitet Wykonawczy, a także prezydium Rady Naczelnej zostaną wybrane 1 grudnia. Zgodnie ze statutem Stronnictwa Komitet jest drugim obok prezesa partii organem naczelnym. Składa się z 20 osób wybranych spośród członków Rady Naczelnej.

Przewodniczącym Rady Naczelnej jest europoseł Jarosław Kalinowski. Jego kontrkandydatem podczas niedawnego kongresu był Adam Jarubas, zgłoszony przez wybranego wówczas nowego szefa PSL.

Maciej Rataj w międzywojennej Polsce był działaczem ludowym, publicystą i marszałkiem Sejmu. Dwukrotnie - w 1922 i 1926 roku - pełnił funkcję głowy państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Piechociński zaprasza do władz PSL europosłów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.