Pogrzeb Mrożka raczej 17 września

(fot. Klearchos Kapoutsis / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się prawdopodobnie 17 września - poinformował w czwartek w radiu TOK FM prezydent Krakowa. Prochy Sławomira Mrożka zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.

"Miejsce złożenia prochów Sławomira Mrożka jest już ustalone, natomiast data pogrzebu, czyli 17 września, jest ustalona na 95 proc., wymaga to jeszcze pewnych ustaleń" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Organizacją pogrzebu zajmą się odpowiednie służby miasta Krakowa. Pogrzeb pisarza będzie miał charakter religijny.
Sławomir Mrożek zmarł w Nicei w czwartek nad ranem w wieku 83 lat. Pisarz (ur. 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie) przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".
W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.
W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał honorowe obywatelstwo Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pogrzeb Mrożka raczej 17 września
Komentarze (5)
D
DNA
23 sierpnia 2013, 07:55
I co z tego, że miał 23? Tym bardziej go to kompromituje jako człowieka.
Jadwiga Krywult
23 sierpnia 2013, 07:46
Mrożek miał wtedy 23 lata, komunizm w Polsce miał 8 lat. Mrożek miał prawo nie znać całej prawdy o komunizmie. Kiedy się zorientował co to jest , już nie popierał. Było to po kilku latach. Co powiedzieć o Rymkiewiczu, który w latach 70 popierał  ?
22 sierpnia 2013, 23:04
Kazimierz Barnaś, Wł. Błachut, Jan Błoński, J. Bober, Władysław Bodnicki, A. Brosz, B. Brzeziński, Karol Bunsch, B.M. Długoszewski, Władysław Dobrowolski, Kornel Filipowicz, Ludwik Flaszen, Józef Andrzej Frasik, Zygmunt Greń, Leszek Herdegen, Roman Husarski, J. Janowski, Jan Jaźwiec, Andrzej Kijowski, Ryszard Kłyś, W. Krzemiński, J. Kurczab, Jalu Kurek, Tadeusz Kwiatkowski, Jerzy Lovell, J. Łabuz, Władysław Machejek, Włodzimierz Maciąg, Henryk Markiewicz, Bruno Miecugow, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Sławomir Mrożek, Tadeusz Nowak, Stefan Otwinowski, Adam Polewka, Marian Promiński, Julian Przyboś, E. Rączkowski, E. Sicińska, Stanisław Skoneczny, Maciej Słomczyński, Karol Szpalski, Wisława Szymborska, Tadeusz Śliwiak, Anna Świrszczyńska, Olgierd Terlecki, Henryk Vogler, Jan Wiktor, Adam Włodek, Jerzy Zagórski, Marian Załucki, Witold Zechenter, A. Zuzmierowski.
22 sierpnia 2013, 23:04
Przykro mi, ale muszę to tu dodać. Pomimo wstrząsu, jakie doznałam widząc, że na liście znajduje się również Karol Bunsch, autor moich ukochanych powieści piastowskich...  Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego – rezolucja z 8 lutego 1953 r. podpisana przez 53 sygnatariuszy – członków Związku Literatów Polskich, wyrażająca poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym zwanym procesem księży kurii krakowskiej Rezolucja czołowych intelektualistów epoki stalinizmu została podpisana po zakończeniu procesu krakowskich księży, w okresie gdy trzech skazanych oczekiwało na wykonanie wyroków śmierci. Rezolucja literatów miała stwarzać pozór społecznego poparcia dla rozprawy z Kościołem, a w rezultacie legitymizować wydane w stalinowskim procesie pokazowym wyroki śmierci. Rezolucja stanowiła element propagandowej nagonki na Kościół katolicki i dawała stalinowskim władzom PRL pretekst do dalszego zaostrzenia represji wobec ludzi wierzących. Rezolucję podpisały 53 osoby (lista w kolejnym poście).
P
PanB
22 sierpnia 2013, 11:35
Data pogrzebu nie jest przypadkowa. Pochówek zostanie wykorzystany do przykrycia fatalnej daty 17 września - zaatakowania Polski przez sowietów w 1939 r. Prawdopodobieństwo relacjonowania pogrzebu przez media i tym samym pominięcia owej daty jest na rękę establishmentowi medialnemu jak i samym rządzącym.