Posłowie upamiętnili rocznicę śmierci Popiełuszki

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kn

Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego bezkompromisowa, odważna postawa była nie do zaakceptowania dla komunistycznej władzy - podkreślono w uchwale.

W przyjętej w piątek uchwale posłowie oddali hołd ks. Popiełuszce - jak zaznaczyli - "kapelanowi NSZZ Solidarność, wielkiemu kapłanowi, zamordowanemu 30 lat temu
przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa na rozkaz przedstawicieli najwyższych władz PRL".
Jak podkreślono, ks. Popiełuszko "zginął z rąk oprawców z SB, ponieważ msze święte za ojczyznę odprawiane w sanktuarium żoliborskim w Warszawie były oazą wolności i niezależności w czasach, kiedy władza komunistyczna zdecydowała się na brutalną, siłową konfrontację z narodem". "Po porwaniu 19 października 1984 r. i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszko stał się symbolem walki Polaków o godność, bohaterem dążeń narodu do wolności" - czytamy w uchwale.
"Dzisiaj, w czasach niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, jego ofiara zasługuje na pamięć, cześć i najwyższe uznanie" - ocenili posłowie.
"Ks. Jerzy Popiełuszko bronił praw osób represjonowanych, występował w imieniu więźniów politycznych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy Solidarności oraz osób zaangażowanych w pomoc charytatywną dla rodzin internowanych i wypuszczonych z więzień" - przypomniano w uchwale. "Jego bezkompromisowa, odważna postawa
była nie do zaakceptowania dla władzy, która po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ Solidarność za wszelką cenę chciała zdusić opór Polaków i nadzieję na wolność" - podkreślono w uchwale.
Posłowie wyrazili w niej także nadzieję, że nigdy więcej w naszej ojczyźnie nie będzie dochodziło do podobnych zbrodni.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłan był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.
DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posłowie upamiętnili rocznicę śmierci Popiełuszki
Komentarze (4)
G
Greg
10 października 2014, 12:37
Czyli nie jest tak źle jak nawet palikotowcy i SLD wstali. Wierzę, że zachowali w sercach resztki przyzwoitości. W końcu chyba wszyscy z nich są ochrzczeni, a zatem jest w nich iskra Ducha Świetego, która może zdziałać cuda!!
G
gimzaj
10 października 2014, 17:25
Może zachowali resztki przyzwoitości, a może to po prostu pragmatyzm - w końcu zrozumieli, że m.in. ich chory antyklerykalizm sprawił, że partia tonie.
M
michalkgf
10 października 2014, 12:30
Fajna opcja, można zlokalizować dowolny telefon w kilka chwil, dzieki tej stronie mozecie sprawdzic gdzie znajduje sie jakas osoba (lokalizuje i pokazuje dokladnie na mapie), przydatne gdy np nie wiesz gdzie jest twoj znajomy - wchodzisz na strone i po kilku chwilach maszz informacje :)   apu.sh/lokalizacjagsm
P
protest
10 października 2014, 12:21
W sobotę 11 października ważny protest w obronie TV Trwam w Warszawie. „Przeciw nierówności wobec prawa!” W sobotę, 11 października, przed siedzibą KRRiT odbędzie się manifestacja w obronie wolności słowa. Oburzeni Polacy wyrażą swój sprzeciw wobec nałożonej przez Krajową Radę kary na Fundację Lux Veritatis Sprawa ma związek z relacją ubiegłorocznego Marszu Niepodległości na antenie Telewizji Trwam. Problemem jest tęcza – symbol środowisk LGBT, a od teraz także symbol przesunięcia granicy wolności słowa. O szerokiej symbolice tęczy była również mowa podczas transmitowanego przed rokiem w TV Trwam Marszu Niepodległości. Krajowa Rada swoją decyzję tłumaczy dość enigmatycznie. Mówi o możliwości wywołania wrażenia aprobaty zachowań, które ukazał medialny przekaz, czyli podpalenia tęczy. To jednak, jak napisano, jedynie wrażenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka.  [url]http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/217381-w-sobote-11-pazdziernika-wazny-protest-w-obronie-tv-trwam-w-warszawie-przeciw-nierownosci-wobec-prawa[/url]