Posłowie upamiętnili rocznicę śmierci Popiełuszki

Posłowie upamiętnili rocznicę śmierci Popiełuszki
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
7 lat temu
PAP / kn

Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego bezkompromisowa, odważna postawa była nie do zaakceptowania dla komunistycznej władzy - podkreślono w uchwale.

W przyjętej w piątek uchwale posłowie oddali hołd ks. Popiełuszce - jak zaznaczyli - "kapelanowi NSZZ Solidarność, wielkiemu kapłanowi, zamordowanemu 30 lat temu
przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa na rozkaz przedstawicieli najwyższych władz PRL".
Jak podkreślono, ks. Popiełuszko "zginął z rąk oprawców z SB, ponieważ msze święte za ojczyznę odprawiane w sanktuarium żoliborskim w Warszawie były oazą wolności i niezależności w czasach, kiedy władza komunistyczna zdecydowała się na brutalną, siłową konfrontację z narodem". "Po porwaniu 19 października 1984 r. i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszko stał się symbolem walki Polaków o godność, bohaterem dążeń narodu do wolności" - czytamy w uchwale.
"Dzisiaj, w czasach niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, jego ofiara zasługuje na pamięć, cześć i najwyższe uznanie" - ocenili posłowie.
"Ks. Jerzy Popiełuszko bronił praw osób represjonowanych, występował w imieniu więźniów politycznych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy Solidarności oraz osób zaangażowanych w pomoc charytatywną dla rodzin internowanych i wypuszczonych z więzień" - przypomniano w uchwale. "Jego bezkompromisowa, odważna postawa
była nie do zaakceptowania dla władzy, która po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ Solidarność za wszelką cenę chciała zdusić opór Polaków i nadzieję na wolność" - podkreślono w uchwale.
Posłowie wyrazili w niej także nadzieję, że nigdy więcej w naszej ojczyźnie nie będzie dochodziło do podobnych zbrodni.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłan był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posłowie upamiętnili rocznicę śmierci Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.